Inne krajeJezioropodróże, wakacje, wyjazdyWycieczki, podróże z psem

Wieża widokowa nad jeziorem Felixsee – Niemcy

W tym artykule chciałabym Wam polecić bardzo fajne miejsce na jedną z wycieczek w okolicy Parku Mużakowskiego. To wieża widokowa nad jeziorem Felixsee w Niemczech.

Cały obszar, w skład którego wchodzi także Park Mużakowski został ukształtowany przez zlodowacenie, ponad 340 tysięcy lat temu. To niezwykły ciąg wzniesień morenowych rozciągający się na terenie Polski i Niemiec. Swój rzadko spotykany regularny kształt zawdzięcza lądolodowi skandynawskiemu, który nasuwając się uformował swoim ciężarem wał zbudowany z wyciśniętych z głębokości ponad 150 m na powierzchnię, piasków i żwirów oraz iłów i węgli brunatnych. Dlatego na tym obszarze znajdowało się wiele kopalń odkrywkowych iłów i węgla brunatnego.

W tej chwili większość z nich jest już nieczynnych, a po zamkniętych kopalniach pozostał niezwykle ciekawy i jedyny w swoim rodzaju krajobraz pogórniczy, który charakteryzuje się licznymi bardzo zróżnicowanymi naturalnymi i sztucznymi zbiornikami wodnymi.

I właśnie jednym z takich zbiorników jest jezioro Felixsee koło Bohsdorf. Jezioro Felixsee jest miejscem dawnej kopalni węgla brunatnego, która została zamknięta w 1930 roku.

Aby dojść do wieży widokowej my podjechaliśmy samochodem do miejscowości Friedrichshain. Tam zaparkowaliśmy samochód na parkingu pod blokami mieszkalnymi i poszliśmy szlakiem przez las.

Na całej długości trasy prowadzi droga asfaltowa. Na części szlaku wiedzie również ciekawa geościeżka, z wyznaczonymi punktami widokowymi. Niestety zarówno tablice informacyjne, jak i ławki oraz miejsca postoju są nadszarpnięte zębem czasu i od dawna nie odnawiane. Jednak mimo to można napotkać zadziwiające ciekawostki geologiczne.

Jedną z nich jest odkrywka pokładu węgla brunatnego w rowie wiertniczym, do której docieramy po kilkudziestu minutach marszu. Jest to tuż przy ścieżce, więc dokładnie można się niemu przyjrzeć, a nawet dotknąć. 🙂

Charakterystyczne są tutaj również liczne głazy narzutowe pozostawione setki tysięcy lat temu przez lodowiec.

Sama wieża nad jeziorem Felixsee ma 36 m wysokości. Udostępniono ją do zwiedzania w 2004 roku. Wieża posiada 3 platformy widokowe. Na pierwszej platformie są zamontowane tablice informacyjne o Łuku Mużakowa. Na drugiej, na wysokości 8 m, również są rozmieszczone tablice i można z niej zobaczyć najbliższą okolicę. Najwspanialsze widoki rozpościerają się z ostatniej, trzeciej platformy, która wznosi się na wysokości 30 m. Widać z niej całe turkusowe jezioro Feelixsee oraz dalszą okolicę.

Wokoło wieży ustawiono ławki i stoły piknikowe i miejsca na rowery. To bardzo fajne miejsce na kilkugodzinny wypad. Cudne tereny, piękne widoki, lasy pełne jagód (w sezonie) ciekawa roślinność i boskie wrzosowiska – na pewno cudownie wyglądające jesienią.

Okolica nie jest chyba bardzo popularna, bo podczas naszej kilkugodzinnej wędrówki spotkaliśmy zaledwie 4-5 osób. Dla tych, co lubią więcej chodzić lub mają do dyspozycji rowery polecam jeszcze szlak wokół jeziora. My przeszliśmy nim zaledwie kawałek, bo czekała nas jeszcze dość długa wędrówka powrotna.

O innych ciekawych miejscach w okolicy przeczytacie TU: https://zdzieckiemdo.pl/park-muzakowski-i-leknica/