Cała PolskaInne miejscaJezioro

Pola Lednickie i Lednicki Park Krajobrazowy – ciekawe miejsce na wycieczkę

Lednica jest znana w całej Polsce z miejsca, w którym co roku odbywają się modlitewne spotkania młodzieży. Są to oczywiście Pola Lednickie nad samym brzegiem jeziora Lednickiego. My w pewien piękny jesienny dzień postanowiliśmy odwiedzić te miejsca, bo szczerze mówiąc do tej pory nie mieliśmy okazji tam nigdy być.

Lednicki Park Krajobrazowy – ścieżka przyrodnicza

Wyprawę zaczęliśmy od wędrówki fragmentem ścieżki przyrodniczej w Lednickim Parku Krajobrazowym. Cała ścieżka ma długość 7 km. Rozpoczyna się ona i kończy w miejscowości Waliszewo, w pobliżu przystanku autobusowego. Czas przejścia trasy to ok. 4-5 h.

Trasę można jednak pokonywać w etapach. Pierwszy z nich to odcinek Waliszewo – Dziećmiarki (ok.2,5 h marszu), kolejny: Dziećmiarki – Kamionek (ok. 1 h) i ostatni Kamionek – Waliszewo (ok. 1 h).

My postanowiliśmy pokonać drugi etap ścieżki, więc zaparkowaliśmy samochód w miejscowości Dziećmiarki, tuż obok placu zabaw i wiaty biwakowej. Następnie udaliśmy się ścieżką w kierunku miejscowości Kamionek.

Ścieżka przyrodnicza jest dość zróżnicowana, a oznaczono ją zielonym liściem na białym tle. W Kamionku dotarliśmy do wiaty ze stołem i ławami oraz tablicą informacyjną. Tu zrobiliśmy sobie przerwę na gorącą herbatkę i przekąskę. Następnie poszliśmy drogą, by w niedalekim lesie znaleźć skrót, który prowadził prosto do miejsca, w którym zostawiliśmy samochód.

Byliśmy wyposażeni w lornetkę, dlatego z powodzeniem mogliśmy obserwować przeróżne ptaki, m.in. dzięcioła siedzącego wysoko na gałęzi. Podczas wędrówki mijaliśmy ule rozstawione w lesie, w których pracowite pszczoły uwijały się bez przerwy. Na swojej drodze napotkaliśmy również przepiękne grzyby oraz drzewa będące pomnikami przyrody.

Pola Lednickie

Kolejnym etapem naszej wycieczki były Pola Lednickie. Przed Polami znajduje się duży parking, więc nie ma problemu z parowaniem. Pola Lednickie zrobiły na mnie duże wrażenie. Mogą niektórym kojarzyć się tylko i wyłącznie z miejscem kultu religijnego, ale zapewniam, że jest to również przepiękna zadbana przestrzeń zielonych pól, nad którymi góruje okazała Brama Ryba, a w tle połyskują wody jeziora Lednickiego.

To doskonałe miejsce na rodzinne spacery, odpoczynek i relaks w ciszy oraz jak się okazało… puszczanie styropianowego samolotu. Wysokim lotom nie przeszkadza tu bowiem żadne drzewo, a puste przestrzenie sprawiają, że wiatr pięknie unosi model. Grześ miał zatem doskonałą zabawę, a my chwilę na partnerskie rozmowy i podziwianie okolicy. Na miejscu spotkaliśmy też nietypowych mieszkańców terenu, czyli osiołki, które dbają o doskonale równo przystrzyżoną trawę.

Naprawdę polecam tę okolicę!