City breakdo muzeumInne miejscaPoznań i okolice

Z dzieckiem do Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu

Czy jest sens, żeby zabierać dzieci do muzeum? Odpowiem wprost: to zależy jakiego. Niektóre muzea mogą być dla dzieci po prostu nudne – takie wiecie, „patrz, nie dotykaj”. I do tego typu miejsc nie zalecam zabierania dzieci. Zmęczą się, znudzą i będą marudzić lub zaczną się niecierpliwić i wszyscy dokładnie wiemy jak to może się skończyć… Jednak coraz częściej muzea zmieniają się w bardziej przyjazne dzieciom. Uważam, że takim właśnie miejscem jest Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

Przyznam szczerze, że w tym Muzeum Sztuk Użytkowych byłam ostatni raz jakieś 10 lat temu. I wówczas nie byłam zbyt zachwycona. Było to takie zwykłe miejsce do zwiedzania, z wystawą i eksponatami. Jednak podczas ostatniej wizyty, która miała miejsce kilka dni temu, Muzeum Sztuk Użytkowych zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Muszę stwierdzić, że przez te 10 lat naprawdę dużo się zmieniło…

O muzeum

Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, to oddział poznańskiego Muzeum Narodowego. Znajduje się w samym centrum miasta, na Starym Mieście – na Wzgórzu Przemysła. Zawarta w nim ekspozycja poświęcona jest sztuce użytkowej, czyli znajdziemy tu meble, broń, biżuterię, stroje i tkaniny, wyroby z ceramiki i szkła itp. To prawdopodobnie jedyne takie miejsce w Polsce. Cała wystawa zajmuje prawie 1500 m² przestrzeni na kilku kondygnacjach i mieści się w połączonych budynkach Raczyńskiego i Zamku Przemysła.

Co najciekawsze, obecnie w muzeum jest wiele stanowisk interaktywnych, co sprawia, że zwiedzanie jest atrakcyjne również dla dzieci. Są tu m.in. interaktywne tablice informacyjne, gry komputerowe, eksponaty do dotykania, wąchania, a nawet stroje do przymierzania, lub też stanowiska do słuchania i oglądania ciekawych mini historyjek. Całość sprawia, że eksplorowanie muzeum stanowi świetną zabawę i frajdę dla każdego.

 

Dodatkową atrakcją jest również 43 metrowa wieża zamkowa, z której podziwiać można panoramę Poznania. O innych punktach widokowych w Poznaniu możesz przeczytać to: Punkty widokowe w Poznaniu

Bilet wstępu normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 8 zł, ale dla dzieci uczących się cena wstępu wynosi tylko 1 zł. A we wtorki zwiedzanie muzeum jest całkowicie za darmo. Na Kartę Dużej Rodziny rodzicom przysługuje bilet ulgowy.
Jeśli jeszcze tam nie byliście, to zachęcam do zwiedzania!