Poznaj Poznań – czyli piękne murale i ciekawe zakątki
Czy dobrze znasz swoje miasto? Miasto w którym mieszkasz od zawsze albo przynajmniej od wielu lat… Często się tak zdarza, że nie doceniamy tego wszystkiego, co znajduje się wokół nas. Poznań, to miasto, w którym mieszkam od 3 roku życia. Tu się wychowałam, tu mieszkam do dziś. Jednak miasto się zmienia i można je odkrywać wciąż na nowo…
Tym razem nie będę Was zachęcać do zwiedzania poznańskich muzeów, ani kościołów, ani wnętrz innych budynków. Jednak i tak chcę wszystkich zaprosić na poznańskie ulice… Spytacie, cóż jest ciekawego w zwyczajnych ulicach? Zobaczcie i przekonajcie się sami 😉
Poznańskie murale
Oczywiście Poznań nie ma tak spektakularnych murali jak na przykład Łódź. Jednak jest kilka, które zasługują na pokazanie. Pokażę Wam niektóre z nich:
1. Mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” – chyba najbardziej znany i lubiany mural w Poznaniu – został wykonany w technice 3D. Inspiracją była fotografia z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Pomysł zrealizowała Fundacja Artystyczno – Edukacyjna Puenta w ramach konkursu Centrum Warte Poznania.
2. Mural „Zielona symfonia” na Śródce – znajduje się dosłownie kilka kroków od poprzedniego – to nietypowy mural, który gra. W czasie deszczu woda spływająca rynnami porusza instrumenty wchodzące w skład instalacji, które następnie wydają dźwięki.
3. Mural na ulicy Nowowiejskiego 17 – „Czy Polskę uda się zszyć?” – Dzieło Mauro Pallotty, jednego z najciekawszych twórców włoskiego streetartu.
4. Mural „Poznańskie Koziołki” ulica Piekary – namalowany został przez artystki z grupy RedSheels – oczywiście nawiązuje do poznańskich koziołków z ratuszowej wieży.
5. Mural „Mały Książę” ulica Ogrodowa – to jeden z najmłodszych murali w Poznaniu – jego pomysłodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi”. Piękny mural, który wzrusza…
6. Mural „Chmury” – wiersz Wisławy Szymborskiej ulica Wodna – to nie obraz, a tekst poezji znanej polskiej noblistki.
7. Mural mozaikowy ulica Mokra (przy Starym Rynku) – twórcą jest Andrzej Żurek poznański artysta malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik, poeta.
8. Mural „Tancerka”w drzewie w parku Wieniawskiego – dzieło młodego architekta i malarza, który spontanicznie wkomponował obraz w drzewo zranione uderzeniem pioruna.
8. Mural z „Jeżycjadą” na Jeżycach – mieści się przy ul. Słowackiego 62 – przedstawia literacką rodzinę Borejków – bohaterów Jeżycjady Małgorzata Musierowicz, która zamieszkiwała przez wiele pokoleń w dzielnicy Jeżyce. Jeżycjadowy mural został zaprojektowany przez Radosława Barka, a wykonawcą jest MURALL Studio.
9. Mural ekologiczny– znajduje się na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Wawrzyniaka 14 . Mural jest autorstwa Ilustradory, czyli Doroty Piechocińskiej.
Poznań to również ciekawe miejsca: ulice, skwery, budynki, place…
1. Stary Rynek z Ratuszem i kolorowymi kamienicami. Punktem obowiązkowym jest oglądanie trykających się koziołków na ratuszowej wieży punktualnie o godzinie 12 w południe.
2. Skwer Romana Wilhelmiego – skwer znajdujący się u zbiegu ulic 23 Lutego i Masztalarskiej. Swoją nazwę zawdzięcza znanemu aktorowi i reżyserowi Romanowi Wilhelmii, urodzonemu w Poznaniu. W pobliżu skweru znajduje się teatr Scena na Piętrze, w którym odbyła się jego ostatnia premiera przed śmiercią. 3 listopada 2012 r. odsłonięto pomnik na jego cześć.
3. Plac Wolności z fontanną Wolności – jeden z głównych placów w Poznaniu, od zawsze pełnił ważną rolę w mieście. To tu odbywały się i nadal odbywają różne uroczystości, marsze, wystawy, wiece, pikiety, występy, koncerty. W 2012 roku powstała wyjątkowa fontanna, która wieczorami podświetlana jest kolorowymi LED-ami dając niesamowity widok.
4. Plac Adama Mickiewicza z pomnikiem Poznańskiego Czerwca 56r. – pomnik upamiętniający pierwszy zryw robotników w powojennej Polsce. Obecnie Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 jest nie tylko miejscem pamięci, ale także jednym z najważniejszych symboli miasta Poznania.
5. Tuż na placem Mickiewicza (Trzech Krzyży) znajduje się poznańska Opera z Pegazem – budynek, który ukończono w 1910 roku. W czasie II wojny światowej uniknął jakichś większych zniszczeń dlatego do dziś stoi w niemal nienaruszonej formie, która nawiązuje regułami do architektury klasycznej starożytnego Rzymu. Fontanna znajdująca się przed budynkiem teatru jest architektonicznie integralną częścią budowli i bezpośrednim przedłużeniem symbolu pegaza, gdyż „pod wpływem uderzenia kopyta pegaza, na górze Helikon – jednej z siedzib muz – miały trysnąć wody źródła Hippokrene”.
6. Dziedziniec Zamku i ogród parkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru – na małym dziedzińcu zamku (wejście od ul.Kościuszki lub przez ogród) mieści się ciekawa fontanna, którą otaczają posągi lwów. Jeden z nich różni się szczegółem od innych, czy jesteś w stanie wskazać który?
7. Ulica Święty Marcin – jedna z głównych ulic w centrum Poznania. Obecnie jest po gruntownym remoncie, więc prezentuje się naprawdę nieźle. W upalne letnie dni na całej długości tryskają fontanny, a gdzie nie gdzie rozstawione zostały kolorowe ławki w różnych nieoczywistych formach. Wieczorami rozświetlają ją wyjątkowe obracane latarnie 🙂 .
8. Wieżowiec „Bałtyk” jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Poznaniu – leży tuż przy rondzie Kaponiera, Targów i ul.Roosevelta. Bałtyk otwarto oficjalnie w 2017 r., a jego nazwa wzięła się stąd, że wybudowano go na miejscu kultowego kina „Bałtyk”. Pomiędzy Bałtykiem, a dawnym budynkiem drukarni powstała ciekawa przestrzeń kultury, w której często organizowane są różnego rodzaju wystawy i wernisaże.
9. Deptak, czyli ulica Półwiejska z pomnikiem Starego Marycha – jedna z ulubionych ulic Poznaniaków. Tutaj znajduje się wiele sklepów, restauracji, kawiarni oraz przede wszystkim jedyna w swoim rodzaju galeria „Stary Browar”.
10. Plac Kolegiacki i Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta – obecnie Plac Kolegiacki to wielki plac budowy i wykopalisk archeologicznych. Natomiast Wolny Dziedziniec jeszcze niedawno był całkowicie zamknięty dla mieszkańców, bo był tu parking dla pracowników urzędu. Teraz Wolny Dziedziniec jest otwarty dla wszystkich, posiada nietypowe przepiękne drewniane ławy, leżaki, kwietniki, które są cudownym tłem do chwili odpoczynku. Mało kto wie, że właśnie tutaj ukrył się również pewien wrocławski krasnal… 😉
11. Okrąglak przy ulicy 27 Grudnia – w tym budynku za czasów PRL mieścił się pasaż handlowy z mnóstwem sklepów. Na wyższe kondygnacje wchodziło się po osobliwych kręconych schodach lub jechało windą obsługiwaną przez windziarzy. Teraz mieszczą się tu biura różnych firm, a od czasu do czasu budynek udostępniany jest do zwiedzania. Naprzeciwko Okrąglaka mieści się lodziarnia Kolorowa z wyjątkowo pysznymi lodami, które po prostu trzeba spróbować!
12. Park w starym korycie Warty. To niesamowite miejsce na rodzinne spacery. To tu znajduje się wyjątkowy plac zabaw dla dzieci Wartofrajda, tu jest też park z alejami, małym amfiteatrem i promenadą nad rzeką Wartą. Siedząc nad brzegiem rzeki można podziwiać piękne widoki na Ostrów Tumski z Katedrą w tle.
A jeśli jeszcze Wam za mało Poznania, zachęcam do zajrzenia tu: Spacer po Poznaniu – ciekawe pomniki i rzeźby