do muzeumInne miejscaPoznań i okolice

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci – przekrój Poznania

Czasami bywa tak, że mieszkając w jakimś mieście, czy miejscowości, nie mamy nawet pojęcia, jakie „perełki” znajdują się w naszej okolicy. I tak właśnie było u nas z Muzeum Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Choć muzeum istnieje od 2012 roku, czyli już 7 lat, ja dopiero dziś je odkryłam szukając czegoś ciekawego w Poznaniu.

Korzystając z deszczowego przedpołudnia udaliśmy się więc na zwiedzanie Muzeum. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci mieści się na poznańskim Ostrowie Tumskim przy ul. Ks. I. Posadzego 3, czyli niedaleko Katedry.

W Rezerwacie Archeologicznym znajdziemy przede wszystkim oryginalne relikty fortyfikacji grodu poznańskiego.

Najpierw na krótkim filmie w sali audiowizualnej przedstawiona zostaje cała historia grodu poznańskiego, łącznie z pokazaniem tworzenia skomplikowanej konstrukcji wałów obronnych, które otaczały osadę. Po projekcji z pomocą audio przewodnika zwiedza się dwie sale.

W muzeum oprócz wykopalisk archeologicznych, dostępne są również przeróżne stanowiska multimedialne, które mogą zaskoczyć… 😉 Można tu zarówno słuchać , oglądać, czytać, dotykać, a nawet wąchać niektóre eksponaty 😉

Moją szczególną uwagę zwróciły antropologiczne rekonstrukcje wyglądu mieszkańców grodu. Poprzez najnowsze technologie pokazane jest jak z samej czaszki tworzy się twarz człowieka, który żył wiele wieków wcześniej. To naprawdę niesamowite!

Natomiast naszemu Grzesiowi najbardziej przypadł do gustu kącik zabaw, który znajduje się w holu muzeum. W kąciku zabaw jest wiele drewnianych zabawek, są puzzle oraz ciekawe przedmioty codziennego użytku oraz różne gry, m.in. warcaby z pionkami z kamieni 🙂Muzeum jest ciekawe, jednak nie dla małych dzieci. Myślę, że większe zainteresowanie wzbudzi u dzieci w wieku szkolnym. Polecam to miejsce! Zwłaszcza w deszczowe, pochmurne dni.

Zwiedzanie Rezerwatu można połączyć ze zwiedzaniem Bramy Poznania ICHOT, bo to jest tuż obok. Czas zwiedzania Rezerwatu Archeologicznego to ok. 1 godz. Dodam jeszcze, że w niedzielę, jest wstęp gratis, a w pozostałe dni na Kartę Dużej Rodziny jest 50 % zniżki. My za naszą trójkę zapłaciliśmy zaledwie 5 zł 🙂