Rezerwat przyrody Źródła rzeki Łyny – warmińsko-mazurskie
Będąc w okolicach Olsztynka, a dokładniej w miejscowości Maróz w województwie warmińsko-mazurskim, wybraliśmy się w niesamowicie klimatyczne miejsce: do rezerwatu przyrody Źródła rzeki Łyny.
Rezerwat Źródła rzeki Łyny
Rezerwat Źródła rzeki Łyny leży w gminie i nadleśnictwie Nidzica, niedaleko wsi Orłowo i Łyna. Został utworzony w 1959 roku, a jego powierzchnia liczy ponad 122 ha. Rezerwat ten nosi nazwę Romana Kobendzy – słynnego polskiego botanika i dendrologa, który odkrył owe źródła oraz poświęcił ich badaniom mnóstwo czasu.
Rezerwat Źródła rzeki Łyny obejmuje obszar doliny, w której znajdują się liczne systemy źródliskowe. Ciekawostką jest fakt występowania tu niecodziennego zjawiska geologicznego jakim jest wsteczna erozja źródliskowa (wymywanie przez wody wysiękowe piasków zalegających na wypiętrzonych nieprzepuszczalnych iłach mioceńskich). Dzięki temu procesowi wytworzyły się tu prawie pionowe ściany na zboczach doliny sięgające nawet 153 m n.p.m. I rzeczywiście – idąc szlakiem po rezerwacie można poczuć się jak na górskiej wycieczce 🙂 .
Wypływające z tych zboczy dziesiątki małych strumyków dają początek rzece Łynie, która następnie płynąc przez dolinę spada kaskadami do wąwozu. U ujścia doliny mieści się nieduży staw młyński, powstały po wybudowaniu w tym miejscu tamy.
Co ciekawe na terenie rezerwatu panuje swoisty mikroklimat, który zawdzięcza się sporej ilości występujących tu zimnych wód źródlanych, a także znacznemu obniżeniu tereny i jego kształtowi. Takie warunki sprawiają, że latem jest w chłodniej, a zimą cieplej. Dlatego miejsce to jest idealne na wycieczkę nawet w bardzo ciepłe letnie dni 🙂
Dojazd do rezerwatu nie sprawił nam żadnego problemu. Zaraz przy drodze jest dość duży bezpłatny parking z licznymi miejscami piknikowymi. Od parkingu należy dojść do rezerwatu
drogą zgodnie z drogowskazami. Spacer zajmuje ok. 15-20 min. Na miejscu mieści się Łyński Młyn wraz z Źródlaną Wioską ze sklepikiem z pamiątkami, kawiarenką i foodtruck’iem oraz WC. Aby dotrzeć do źródeł rzeki Łyny należy przy młynie kierować się żółtym szlakiem. Przejście całej trasy zajęło nam ok. 1,5 h.
Trasa szlaku przypomina górskie ścieżki – są schody, drewniane kładki, mostki, strome podejścia i zejścia, w związku z czym nie bardzo nadaje się na jazdę wózkiem dziecięcym. Na szlaku mija się kilka ciekawych punktów, m.in. miejsce z ogromnym głazem pamiątkowym i ławkami – niedaleko są owe źródła z drewnianymi mostkami i punktami widokowymi oraz pradawny kurhan, na którym również mieści się miejsce przystankowe z ławami piknikowymi.
Miejsce jest naprawdę wyjątkowe, więc bardzo zachęcam do jego odwiedzenia.
Rezerwat przyrody Bagno Nadrowskie
W okolicy jest jeszcze jeden rezerwat warty odwiedzenia. To Rezerwat przyrody Bagno Nadrowskie. Rezerwat zlokalizowany jest w niedalekiej odległości od Olsztynka, we wsi Nadrowo (gmina Olsztynek).
Niedaleko bagien i torfowisk wybudowano wieżę widokową/obserwacyjną, z której rozpościera się niesamowity widok na całą okolicę. Większą część tego obszaru zajmują torfowiska oraz nieużytki i lasy. Jest to idealne miejsce do obserwacji ptaków wodno-błotnych i nie tylko. To także obszar chroniony żółwia błotnego. Niestety nam się nie udało zobaczyć żadnego, ale za to wypatrzyliśmy kilka ciekawych ptaków 😉 Dlatego odwiedzając to miejsce polecam zabrać ze sobą lornetkę 🙂
Noclegi
Będąc w tej okolicy (weekendowo) nocowaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym Rewita Waplewo w miejscowości Maróz, który leży nad samym brzegiem jeziora Maróz. Wynająć tu można zarówno domki letniskowe, jak i pokoje w budynku głównym z pełnym wyżywieniem lub bez. Na miejscu jest też wypożyczalnia sprzętu wodnego, kąpielisko z pomostami, kawiarnia, restauracja, miejsce na ognisko, plac zabaw dla dzieci. Ośrodek mieści się na terenie leśnym 🙂 Muszę przyznać, że to bardzo piękna okolica 🙂