Rezerwat przyrody „Skalisty Jar Libberta” – woj.zachodniopomorskie
Rezerwat przyrody „Skalisty Jar Libberta” położony jest w województwie zachodniopomorskim w dolinie Płoni, na skraju Barlinecko-Gorzoswskiego Parku Krajobrazowego, na jego północno-zachodniej stronie. Rezerwat utworzono w 1995 by chronić wyjątkowe w tym rejonie czwartorzędowe formy skalne.
Rezerwat „Skalisty Jar Libberta”
Dawniej rezerwat „Skalisty Jar Libberta” znany był jako Wąwóz Trzech Skałek. Ów obszar chroniony położony jest na terenie wzniesień morenowych, które wypiętrzyły się do wysokości 115 m n.p.m. i są poprzecinane wieloma wąwozami i jarami. I to właśnie tu zachowało się jedyne w swoim rodzaju stanowisko specyficznych form skalnych utworzonych z piaskowców i zlepieńców spojonych węglanem wapnia. Skałki dochodzą do prawie czterech metrów wysokości.
Na terenie rezerwatu można spotkać także liczne głazy narzutowe. Rezerwat porastają buki i dęby, tworząc niesamowity tajemniczy klimat.
Wokół rezerwatu wiedzie szlak niebieski oraz ekologiczna ścieżka nordic walking Żydowo-Równo.
Jak dojechać do rezerwatu „Skalisty Jar Libberta”?
Aby dotrzeć na miejsce najlepiej kierować się na miejscowość Równa. I tam dojechać do miejsca koło dawnego folwarku. My samochód zostawiliśmy przy wiacie piknikowej, obok której zauważyć można kilka tablic informacyjnych oraz plac zabaw. Następnie kierowaliśmy się szlakiem, aż doszliśmy do lasku, w którym zauważyliśmy omawiany wcześniej wąwóz.
Miejsce jest naprawdę niesamowite. Bardzo bogate przyrodniczo. Podczas naszej wędrówki okolica była całkowicie wyludniona. Nie spotkaliśmy ani jednej ludzkiej żywej duszy, a i zwierzęta tak jakby zastygły bez ruchu. Słychać tylko było śpiew ptaków.
Z tym miejscem wiąże się legenda…
„Według opowieści, w wąwozie mieszkają diabły, czarownice i upiory. W dzień ich nie widać, ale w nocy to miejsce tętni złowrogimi mocami. Kiedy zapada zmrok, na jednej ze skał, zwaną Czarcią Kazalnicą, staje najmądrzejszy diabeł i naucza zgromadzone towarzystwo jak uwodzić ludzkie dusze, siać zamęt oraz wprowadzać niezgodę. Przechodząc przez drugą skałę – Diabelską Bramę – upiory docierają do Diabelskich Schodów, które prowadzą je do ludzkiego świata.”
Cytat z http://jorg.bikestats.pl/
Miejsce robi wrażenie mało popularnego (choć mogę się mylić). Jednak, jeśli kiedyś będziecie w tej okolicy, warto sobie uwzględnić jako ciekawy punkt krajobrazowy i wybrać się tu na spacer. Na wycieczkę po rezerwacie należy przeznaczyć około 2 godzin. Pamiętajcie, że jest to rezerwat i w związku z tym należy przestrzegać kilku zasad, które są spisane na tablicach informacyjnych.