Rudawy Janowickie – małe góry, które robią wrażenie
W tym roku znowu pojechaliśmy na kilka dni na rodzinne wakacje w góry. Tym razem wybór padł na Rudawy Janowickie. Rudawy Janowickie leżą bardzo blisko znanego wszystkim Karpacza, jednak to zupełnie inne pasmo górskie, które słynie przede wszystkim z dużej ilości przeróżnych skałek, głównie granitowych. To miejsce ukochali szczególnie amatorzy wspinaczki skałkowej.
Najwyższym szczytem Rudaw jest Skalnik (945 m n.p.m.). Kolejnymi, drugimi co do wysokości szczytami są: Sokoliki (622 i 642 m n.p.m) i – bliźniaczy wierzchołek Krzyżna Góra (654 m n.p.m.). Sokoliki i Krzyżna Góra razem tworzą tzw. „Cycki” Janowickie, zwane też potocznie „Cyckami Bardotki”, ponieważ gdy się patrzy na nie z dużej odległości, swoim kształtem przypominają kobiece piersi 😉 – doskonale to widać np. z tarasu Browaru Miedzianka.
Cała okolica słynie również z licznych zamków i pałaców, które w większości są pięknie odrestaurowane, więc warto zrobić sobie wycieczkę, by je zobaczyć.
Naszą bazą wypadową były Karpniki, które znajdują się u podnóża Krzyżnej Góry. I właśnie w tej miejscowości znaleźliśmy nocleg w Agroturystyce „Leśne Wzgórza”. Gorąco polecamy tę miejscówkę wszystkim kochającym góry i wyprawy górskie, głównie ze względu na cudne widoki i wspaniałych gospodarzy.
Rodzinny wypoczynek oczywiście zaczęliśmy od górskich wycieczek. Naszym celem były m.in.: Sokoliki, Krzyżna Góra z po drodze mijanym schroniskiem Szwajcarka oraz Skalne Bramy (Skalny Most) i ruiny zamku Bolczów.
Dojście do szczytów nie jest trudne, ze względu na nieduże wysokości górek, ale za to niezwykle urokliwe. Spokojnie można udać się na wycieczkę z maluchami w nosidłach czy chustach lub starszakami na nóżkach (nasz 4,5 letni Grześ poradził sobie z kilkugodzinnymi wędrówkami naprawdę wzorowo). To co znajdziemy u celu wyprawy zapiera dech w piersiach, więc naprawdę warto!
Kolejnymi atrakcjami były zamki i pałace: Pałac Bukowiec, Zamek Karpniki, Pałac Bobrów, Pałac Wojanów i Pałac Łomnica – to tylko niektóre obiekty w najbliższej okolicy. Na zwiedzenie Pałacu w Bukowcu koniecznie trzeba przeznaczyć trochę więcej czasu, gdyż tam mamy do obejścia cały kompleks ogrodowy z kilkoma stawami, wieżą strażniczą, Opactwem i zabudowaniami folwarcznymi.
Będąc w tamtych rejonach nie można pominąć wspaniałego Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska i sztolni w Kowarach.
Kolejną ciekawą miejscówką w okolicy są Kolorowe Jeziorka znajdujące się nieopodal miejscowości Wieściszowice (choć te, już dość mocno pachną komercją).
Natomiast dla głodomorów i miłośników piwa polecam obiad rodzinny w Browarach Miedzianka. Tam dobrze zjecie i skosztujecie wspaniałego regionalnego piwa, które warzy się na Waszych oczach, a dzieci na pewno chętnie pobawią się w specjalnie dla nich przygotowanym kąciku zabaw.
Opisywane przeze mnie tereny są cudowne nie tylko ze względu na swoje piękno naturalne, nietuzinkowe atrakcje i historię, ale również przez to, że nie ma tam całej masy przypadkowych turystów, a co za tym idzie na szlakach jest pusto, dziewiczo, cicho i czysto. Dlatego zachęcam do odkrywania nowych, nieznanych i zapomnianych przez tłumy zakątków naszego kraju. W takich miejscach naprawdę można wypocząć.