Do lasuO wszystkimParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatyPoznań i okolice

Ścieżka przyrodnicza „Kraina Modrej Przygody” – Puszcza Zielonka

Na terenie Nadleśnictwa Babki, w miejscowości Odrzykożuch koło Tuczna, w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka zlokalizowana jest ścieżka przyrodnicza „Kraina Modrej Przygody”.

Jakiś czas temu (już dosyć dawno późną jesienią, w każdym razie nie mieliśmy jeszcze wtedy psa 😉 ) postanowiliśmy odwiedzić to miejsce, gdyż zapowiadało się bardzo ciekawie. Jednak, niech Was nie zwiedzie nazwa ścieżki, a szczególnie słowo „przygody”, bo tu tej przygody można ze świeczką szukać i sporo osób czuje… rozczarowanie…

Powiem szczerze, że my też byliśmy nieco zawiedzeni, bo rzeczywiście szykowaliśmy się na coś wyjątkowego, a przeżyliśmy po prostu… spacer po lesie 😉 I tak zalecam potraktować to miejsce 😉

Ścieżka powstała w 2012 roku i jest adresowana do dzieci w wieku 4-13 lat. Jej długość wynosi około 2 km, posiada kilka ciekawych tablic informacyjnych oraz punktów edukacyjnych. Niestety, część trasy ścieżki biegnie przez teren ogrodzony (obszar szkółki leśnej) i aby móc tamtędy przejść, trzeba wcześniej zgłosić się do nadleśnictwa (tel. na tablicach informacyjnych).

źródło: https://www.poznan.lasy.gov.pl/nadlesnictwo-babki-kraina-modrej-przygody-sciezka-edukacyjna-w-leknie

My oczywiście w momencie odwiedzin nie mieliśmy o tym pojęcia, więc nie było nam dane przejście całej trasy ;). Mimo to uważam, że miejsce jest warte odwiedzenia, bo to bardzo ładny obszar leśny, który kryje wiele niespodzianek – mam tu na myśli głównie widoczne wszędzie ślady bytowania zwierząt. I tak sobie myślę, że pewnie jeszcze tu kiedyś wrócimy – może wiosenną porą – i tym razem miejmy nadzieję, że uda nam się przejść ścieżkę w całości.

Do ścieżki najlepiej dojechać od Tuczna. Na miejscu jest polanka, na której można zaparkować samochód. Drogowskazy i tablice informacyjne są już nieco zniszczone (na pewno przydałoby się je odnowić), ale informacje na nich zawarte są przedstawione w bardzo fajny i ciekawy sposób, tak, że z pewnością zainteresują dzieci.

Główną atrakcją na trasie są ślady zwierząt, które można obserwować podczas spaceru. Są to różnego rodzaju zwierzęce tropy oraz widoczne ślady działalności bobrów. Nam udało się zobaczyć stado saren przebiegających przez leśną drogę 🙂 .

Bardzo ciekawe jest również jezioro Modre. Otóż jezioro to jest dwupoziomowym jeziorem polodowcowym. Jego brzegi są w większości niedostępne, gęsto porośnięte trzciną, wierzbami i olchą. Jednak można je podziwiać z pomostu widokowego, który znajduje się na trasie ścieżki „Kraina Modrej Przygody”. Jest to jezioro bezodpływowe z podwójnym dnem, gdyż na głębokości od ½ do 1 m istnieje zwarta masa torfu, pod którą znajduje się kolejna warstwa wody.

Trasa ścieżki przyrodniczej „Kraina Modrej Przygody” jest łatwa, droga szeroka – myślę, że do przejechania wózkiem lub rowerkiem. Uwaga! Po deszczu może być błoto i dość spore kałuże 😉