Do lasuInne miejscaPoznań i okolice

Ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach

Ostatnio „odkryliśmy” piękną trasę turystyczną w niedalekiej odległości od Poznania. Z naszego miejsca zamieszkania podróż zajęła nam zaledwie 30 min (ok. 40 km).

Jak się okazuje w gmina Pobiedziska kryje wiele urokliwych i nieodkrytych przez nas miejsc. Jednym z nich była ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach, która znajduje się na terenach Nadleśnictwa Czerniejewo.

Ścieżka jest bardzo dokładnie oznakowana (tabliczki z zielonymi sowami), wiedzie głównie przez lasy, leśne łąki, nad jeziorami (jezioro Ósemka i jezioro Ula). Na trasie jest aż 22 tablic edukacyjno-informacyjnych, z których można dowiedzieć się wiele ciekawostek związanych z przyrodą.

Cała ścieżka nie jest długa, wynosi około 3,7 km. Jest też krótszy szlak, który liczy ok. 2,5 km. Trasę można też wydłużyć i my właśnie tak zrobiliśmy. W okolicy są jeszcze trzy jeziorka: Baba, Cyganek i Okrąglak, wokół których wiedzie szlak turystyczny żółty i niebieski. Nad jeziorkiem Baba znajduje się dzikie kąpielisko z łagodnym zejściem do wody.

Cała okolica nas zachwyciła! Niesamowite widoki, cisza, spokój, niewielu spacerowiczów – to wszystko spowodowało, że podczas naszej wycieczki bardzo odpoczęliśmy psychicznie 🙂

Na trasie czekają nas różne niespodzianki: pomosty, pole biwakowe z miejscem na ognisko, tereny bagniste przez które przechodzi się drewnianym mostkiem. Jest też wiele ławek, na których można przysiąść i odpocząć.

Podczas wędrówki spotkać można wiele ciekawych zwierząt: wielkie mrowiska, różnorodne ptaki, jaszczurki, a nawet zaskrońca 🙂

Ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach to idealne miejsce na rodzinny wypad za miasto, na pikniki i spacery o każdej porze roku. Większość trasy jest bardzo równa i szeroka, więc spacer z wózkiem nie powinien przysparzać wielu kłopotów (tylko na jednym odcinku drogi jest wąsko i ścieżka jest nieco wyboista).

 

Do ścieżki można dojechać samochodem, zostawiając go przy leśniczówce Jezierce, a także ewentualnie na leśnym parkingu tuż przy jeziorze Ula. Można też dojechać z innej strony – przy jeziorze Baba, tam zaparkować auto i przejść kawałek żółtym szlakiem do ścieżki.