Ciekawe wydarzeniado kina, teatru

Spektakl baletowy dla dzieci w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Kopciuszek prev_netWłaśnie dostałam informację z „pierwszej ręki”, że szykuje się ciekawe wydarzenie kulturalne dla dzieci (i nie tylko) w naszej poznańskiej Operze.

A oto szczegóły:

PREMIERA BALETOWA Kopciuszek
Sergiusz Prokofiew

Premiera: 15 lutego 2014

Balet fantastyczny w 3 aktach
libretto: Mikołaj Wołkow
na podstawie bajki Charlesa Perraulta

Kopciuszek do muzyki Sergiusza Prokofiewa jest jednym z najpiękniejszych dzieł baletowych. Muzyczno-taneczna wizja bajki Charlesa Perraulta nawiązuje fabułą do powszechnie znanej opowieści o tytułowej sierocie, złej Macosze i jej złośliwych córkach, dobrej Wróżce, Księciu i Królu. Balet poruszający takie wartości jak skromność i pycha, szlachetność i prostactwo, nagroda i kara, od ponad sześćdziesięciu lat należy do stałego repertuaru baletowego najważniejszych scen świata. Urzeka w nim nie tylko bajkowa atmosfera i czytelne przesłanie moralne, ale przede wszystkim wspaniała muzyka, współtworząca urokliwy, baśniowy klimat. Zawarta w Kopciuszku melodyjność, bogactwo stylistycznych nawiązań do tańców i rosyjskiej muzyki ludowej zawsze pozostawia na widzach niezatarte wspomnienie.
W poznańskim Teatrze Wielkim Kopciuszek po raz ostatni był wystawiany w 1984 roku. Autorem najnowszej realizacji jest Paul Chalmer – wybitny tancerz i choreograf. Był solistą Stuttgart Ballet, tańczył najważniejsze role w repertuarze klasycznym i współczesnym u czołowych choreografów. Jako choreograf zadebiutował w 1996 r. i zrealizował od tego czasu wiele klasycznych i autorskich spektakli baletowych, m. in. Dziadka do orzechów, Śpiącą królewnę, Jezioro łabędzie, Giselle czy Romeo i Julię. Kopciuszek w Teatrze Wielkim w Poznaniu jest jego pierwszą polską produkcją.
Orkiestrę poznańskiej opery poprowadzi Tadeusz Kozłowski – jeden z najznakomitszych dyrygentów operowych w Polsce. Laureat Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, występował w niemal wszystkich krajach Europy. Dyrygował spektaklem Kopciuszek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (premiera 2010 r.).

Realizatorzy
Dyrygent: Tadeusz Kozłowski
Choreografia: Paul Chalmer
Scenografia: Anna Kontek
Reżyseria świateł: Marek Rydian

Wystąpią
Soliści, zespół baletowy i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Premiera: 15 lutego 2014, godz. 18:00
Następne spektakle: 16, 20, 21 lutego / 23 kwietnia / 1 czerwca 2014

Bilety w kategorii cenowej A (miejsca na parterze: 45 zł normalny, 38 zł ulgowy). Bilety do nabycia w kasach teatru oraz na stronie internetowej: www.bilety.opera.poznan.pl. Rezerwacji grupowych można dokonywać pod numerami telefonów: 61 65 90 280, 61 65 90 228 (poniedziałek-piątek, 8.00-16.00) oraz pod adresem bow@opera.poznan.pl.

Z okazji premiery Kopciuszka zapraszamy również na wydarzenia jej towarzyszące. Po raz pierwszy w Teatrze Wielkim odbędą się warsztaty dla najmłodszych widzów – kulinarne i tworzenia biżuterii. Wszystko po to, by Kopciuszek mogła stać się Księżniczką! Będzie także można posłuchać baśni Charlesa Perraulta Kopciuszek w interpretacji Andrzeja Ogórkiewicza.

Warsztaty tworzenia biżuterii Marzenie Kopciuszka
5 lutego, godz. 12:00

Marzysz o tym, by poczuć się jak wróżka z bajki o Kopciuszku i wyczarować coś wystrzałowego na bal? A może chcesz przygotować niepowtarzalny prezent dla mamy albo koleżanki?
Wspólnie z Koraliankami zapraszamy na warsztaty tworzenia biżuterii. Z nami nauczysz się robić kolczyki i bransoletki plecione makrama i sznurkowe z koralikami i niezwykłymi charmsami. Każda z nich będzie wyjątkowa i taka, jak chcesz!
Warsztaty poprowadzi Joanna Radzimska, która ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu autorskiej biżuterii i uczeniu tego innych.
Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 8 do13 lat. Zapewniamy materiały i sprzęt niezbędny do przygotowania bransoletek i kolczyków.

grupa wiekowa: 8-13 lat
czas trwania: 2 godziny
5 lutego 2014, środa, godz. 12:00
Sala im. W. Drabowicza, Teatr Wielki w Poznaniu

Warsztaty kulinarne Kopciuszek – smak baśni
6 lutego, godz. 12:00

Pomóż Kopciuszkowi dotrzeć na bal u Księcia! Przekonaj się z nami, jak można zdobyć serce i… zdrowie Księcia i Księżniczki.
Zapraszamy na warsztaty kulinarne dla najmłodszych widzów Teatru Wielkiego. Podczas zajęć powstaną potrawy, które za sprawą magicznej różdżki pomogą Kopciuszkowi stać się Księżniczką. Dzieci przygotują pyszne sałatki i kolorowe kanapki w niezwykłych kształtach, aby Kopciuszek mógł dostać się na bal. Następnie ozdobią specjalne ciasteczka, dzięki którym powstanie jego kreacja balowa. Stworzą wreszcie eliksir miłości i zdrowia ze świeżo wyciskanych warzyw i owoców, którym Książę uraczy Księżniczkę na balu.
Podczas zajęć dzieci przygotują potrawy i opowiedzą o nich, a następnie wspólnie będą je degustować. Na pamiątkę warsztatów dzieci otrzymają fotografię, wykonaną przez profesjonalnego fotografa, która zostanie przesłana na wskazany adres e-mail.
Warsztaty promują zdrowe odżywianie i kreatywne podejście do przygotowywania potraw. Rozwijają także wyobraźnię dzieci i ich zdolności manualne. Potrawy – kanapki, sałatki, soki owocowe i warzywne – będą przygotowywane ze świeżych i zdrowych składników. Zajęcia poprowadzą artystka plastyczka i specjalistka od gastronomii, doświadczone w organizacji warsztatów kulinarnych.

grupa wiekowa: od 5 lat
czas trwania: 3 godziny
6 lutego 2014, środa, godz. 12:00
Sala im. W. Drabowicza, Teatr Wielki w Poznaniu

koszt uczestnictwa w warsztatach: 15 zł/osoba
bilety do nabycia w kasie Teatru i na stronie bilety.opera.poznan.pl

Operowy świat baśni
Andrzej Ogórkiewicz czyta Kopciuszka

Zanim Kopciuszka zatańczą na scenie tancerze, a muzycy zagrają pod batutą dyrygenta, posłuchajmy słów tej przepięknej baśni w interpretacji Andrzeja Ogórkiewicza – solisty Teatru Wielkiego, cieszącego się od lat uznaniem i sympatią słuchaczy.
Ponadczasową opowieść Charlesa Perraulta o Kopciuszku, jej zazdrosnych siostrach, dobrej matce chrzestnej, która odmienia jej los, oraz księciu, który poszukiwał tajemniczej księżniczki z balu, aż odnalazł ją w skromnej dziewczynie – zna każdy z nas od najmłodszych lat. Tym razem zapraszamy widzów baletu Kopciuszek do wysłuchania jej w niecodziennych okolicznościach.
Andrzej Ogórkiewicz będzie czytał baśń Kopciuszek we foyer I piętra teatru przed spektaklami w dniach 16 II, 20 II i 21 II.
Niech atmosfera operowego foyer, które bywa także salą balową, pozwoli wszystkim poczuć się choć przez chwilę jak na balu u księcia… A potem dajmy się oczarować tancerzom baletu i muzyce Sergiusza Prokofiewa!
Zapraszamy!

Operowy świat baśni
16 lutego, niedziela, godz. 17:30
20 lutego, czwartek, godz. 17:30
21 lutego, piątek, godz. 10:30
foyer I piętra Teatru Wielkiego w Poznaniu
wstęp za okazaniem biletu na spektakl