Do lasuInne miejscaPoznań i okolice

Szachty Poznań

 

Poznańskie Szachty to spory obszar starych glinianek pomiędzy Świerczewem a Junikowem, na którym na początku XX w. stało kilkanaście cegielni. Zostały po nich liczne stawy, a cały teren stał się jednym z cenniejszych pod względem przyrodniczym zakątków na terenie miasta Poznania.

Ja pamiętam ten obszar jeszcze z czasów dzieciństwa, kiedy to razem z przyjaciółmi w niemal każdy letni dzień jeździliśmy na rowerach na Szachty w okolicach Górczyna. Wtedy Szachty były dzikie, zarośnięte, czasami nieprzejezdne nawet dla jednośladów, ale dla nas nastolatków były idealne na pierwsze samodzielne wyprawy.

Obecnie Szachty bardzo się zmieniły lecz nadal zachwycają swym naturalnym pięknem. Niedawno zostały przystosowane do celów rekreacyjnych i spacerowych. Powstało tam wiele ścieżek i alejek, które wiją się wokół akwenów wodnych, ustawiono ławki oraz śmietniki, a także zbudowano nowe pomosty. Spacerując po alejkach co kawałek natknąć się można na tablice informacyjne, z których można dowiedzieć się m.in. o historii tego miejsca, o florze i faunie oraz o wielu ciekawostkach związanych z Szachtami.

Całość zachęca do rodzinnych spacerów, odpoczynku na świeżym powietrzu, rowerowych wypraw z dziećmi oraz spotkań z przyjaciółmi przy ognisku. Alejki zyskały drogowskazy, a wkrótce ma powstać tam również wieża widokowa. Stawy przyciągają różne ciekawe gatunki ptaków, owadów i innych zwierząt. W niektórych zaułkach jest bardzo cicho, a w innych dokucza wręcz hałas wywołany ptasimi okrzykami. Zachwycają też rośliny i drzewa, których jest mnóstwo.

Szachty to teren, który z całą pewnością można polecić nie tylko na niedzielne spacery, bowiem bliskość przyrody ma się tu niemal na wyciągnięcie ręki. Zatem jeśli mieszkacie w okolicach Świerczewa, Dębca, Wildy i okolic macie prawdziwy cud natury tuż obok! Zajrzyjcie tam!

P.S. Nazwa „Szachty” pochodzi z języka niemieckiego, słowo „schachten” oznacza „wykopać”.

My wybraliśmy się tam bardzo wczesną wiosną, w marcu. Na zdjęciach widać, że przyroda dopiero budzi się do życia, ale i to ma swój urok. Mamy w planach rowerową wycieczkę w te okolice, gdy się już zazieleni 🙂

Aktualizacja 02.12.2018

Dziś znowu odwiedziliśmy szachty. Na ich mapie znajdziemy dwa zupełnie nowe punkty:

  1. Półokrągły pomost
  2. Wieża widokowa

Obie inwestycje są już skończone, a oficjalne otwarcie nastąpi 8 grudnia 2018 r.

Widok z wieży (niestety jest zima, więc kolory nie są spektakularne, ale na pewno będziemy tu zaglądać, jak się trochę zazieleni 🙂 )

A tu zdjęcia z września 🙂 , od razu lepiej, co? 😉