Do lasuInne miejscaJezioroO wszystkimPoznań i okolice

Szlakiem zielonym – Jezioro Lipno

Tym razem chciałabym Was zabrać na wycieczkę fragmentem szlaku zielonego prowadzącego ze Stęszewa do Szreniawy w Wielkopolskim Parku Narodowym. Ów szlak zielony pokrywa się częściowo z Pętlą Stęszewską i mija Jezioro Lipno. Nasz spacer rozpoczynamy właśnie w tej okolicy, tuż obok Ośrodka Wypoczynkowego nad Jeziorem Lipno.

Jeśli idziecie z dziećmi, zachęcam by wejść na teren ośrodka – dostępność cały rok – gdyż tam zobaczyć można żywe „kosiarki” do trawy, czyli śliczne kozy 🙂 . To taka dodatkowa atrakcja dla dzieci 😉

Przed ośrodkiem znajduje się duży parking, na którym można zostawić samochód. Następnie tuż przed wejściem na teren ośrodka, koło dużej mapy okolicy, zaczynamy wędrówkę. Najpierw idziemy za drogowskazem: Pętla Stęszewska, potem wchodzimy już na szlak zielony, który wiedzie lasem, koło bagien i potem znowu lasem, aż do torów kolejowych. Szlak ciągnie się dalej, jednak żeby zrobić pętlę i wrócić do miejsca, w którym się zaczęło, należy przed torami skręcić w dziką ścieżkę wiodącą wzdłuż linii kolejowej z Poznania do Wolszyna i tak dojść aż do ulicy, która prowadzi z powrotem do ośrodka.

Po takiej wędrówce, polecam zrobić sobie odpoczynek nad samym brzegiem niewielkiego akwenu Jezioro Lipno. Poza sezonem nie ma tu prawie nikogo… Można usiąść na jednej z ławeczek, zrobić piknik, pochodzić po okolicy. Jest tu mała, ale ładna piaszczysta plaża, plac zabaw dla dzieci, siłownia pod chmurką. W sezonie tętni tu życie, ale o innej porze roku jest cicho i spokojnie.

Cała trasa nie jest długa, ani wymagająca. Spacer zajmuje ok. 1,5 godziny. Droga jest ciekawa, bo krajobraz często się zmienia… Po drodze mija się obszar ochrony ścisłej Suche Zbocza oraz obszar ochrony ścisłej Bagno Dębienko. Są tu więc lasy, rozlewiska, bagna, pola… Można napotkać ślady zwierząt oraz wsłuchać się w ciszę…

Bardzo polecam to miejsce na rodzinne wyprawy!