Cała PolskaGóry

Trójmorski Wierch – szczyt z wieżą widokową w Masywie Śnieżnika

Trójmorski Wierch (polska nazwa do 1946 r. to Klepacz, czeska – Klepáč, a niemiecka – Klappersteine) to szczyt w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich. Jego wysokość wynosi 1145 m n.p.m. Trójmorski Wierch leży między Puchaczem a Jasieniem w granicznym grzbiecie, który oddziela Polskę od Czech.

Tym razem wybraliśmy się w góry tylko we dwoje (+ pies). Nasz Grześ był w tym czasie na obozie harcerskim, a że nie przewidziano żadnych odwiedzin rodziców, to postanowiliśmy zagospodarować sobie wolny weekend wyjeżdżając w okolice Masywu Śnieżnika 🙂

Trójmorski Wierch

Obecną nazwę (Trójmorski Wierch) wprowadził dr Mieczysław Orłowicz w 1946 i właśnie ona oddaje charakter tego szczytu, gdyż to właśnie tu zbiegają się zlewiska trzech mórz: „na zachodnich zboczach ma swoje źródło Nysa Kłodzka w zlewisku Morza Bałtyckiego, z południowo-wschodniego zbocza spływa Lipkovský potok, dopływ Cichej Orlicy (czes. Tichá Orlice) w zlewisku Morza Północnego, natomiast u stóp wschodniego zbocza znajduje się dolina Morawy w zlewisku Morza Czarnego.”
Źródło: Wikipedia.org

Na trój morski Wierch warto się wybrać przede wszystkim dlatego, że rozpościerają się z niego wspaniałe widoki na okolice i na Śnieżnik, a jak się wejdzie na wieżę widokową, no to jest po prostu bajka 🙂

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu została wybudowana w 2009 roku, oddana do użytku turystów 8 maja 2010 roku. Niestety szybko uległa zniszczeniu i groziła zawaleniem , dlatego przez kilka lat była zamknięta do zwiedzania. W 2022 r. gmina wyremontowała wieżę i udostępniła ją na nowo.

Widoki z niej są nieziemskie, choć na samej górze potrafi bardzo mocno zawiewać wiatr – czapki na głowach lepiej przytrzymać np. kapturem 😉 )

Pod wieżą jest kilka miejsc piknikowych, więc można zatrzymać się tu na dłużej i popodziwiać cudne widoki 🙂

Szlak turystyczny

Na Trójmorski Wierch można wejść kilkoma szlakami. My wybraliśmy ten najkrótszy (ale i tak wejście od parkingu zajęło nam ok. 2 godzin, z wioski o nazwie Jodłów.

Szlak zaczyna się tuż obok dość sporego bezpłatnego parkingu. Jest to łatwa trasa, szczególnie na pierwszym odcinku drogi. Idzie się szeroką szutrową drogą praktycznie bez większych przewyższeń.

Po drodze mija się kierunkowskaz na Źródła Nysy Kłodzkiej.

Warto zejść na moment ze szlaku i zobaczyć to miejsce. Tu swój początek ma rzeka Nysa Kłodzka 🙂

Następnie wraca się z powrotem na szlak i idzie się dalej. Na przełęczy pod Trójmorskim Wierchem (stoi tu wiata piknikowa) zaczyna się trochę trudniejszy odcinek, który pnie się dość mocno w górę. Najpierw droga prowadzi po licznych korzeniach, które potem przechodzą w kamienie i głazy skalne. I tak dochodzi się na szczyt.

Punkt końcowy objawia się wystającą znad drzew drewnianą wieżą widokową 🙂 🙂

Po odpoczynku można iść dalej i wrócić innym szlakiem robiąc pętlę lub udać się w drogę powrotną tą samą trasą 🙂

Nam cała wycieczka zajęła około 4 godzin. Na Trójmorski Wierch wybraliśmy się z naszym psem Szyszką. Po drodze mijaliśmy kilka innych osób z psami. Jest to dość popularny szlak, dlatego aby uniknąć sporej liczby osób na drodze, zwłaszcza w weekendy, warto się na niego wybrać wczesną porą dnia 🙂