Witaminy i antyoksydanty wspomagające zajście w ciążę
Starannie zbilansowana dieta i zdrowy styl życia wywierają wpływ na płodność. Potwierdzą to liczne badania naukowców.
Badania te zajmują się wpływem poszczególnych mikro- i makroelementów oraz sposobu odżywiania na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny.
Aby zachować optymalną płodność konieczne jest unikanie używek takich jak kawa czy alkohol, przyjmowanie witaminy B9, czyli tak zwanego kwasu foliowego (zalecana dawka tej substancji to około 400 mikrogramów na dobę przyjmowanych od 4 do 8 tygodni przed inseminacją). Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju gotowe preparaty. Należy jednak zapoznać się z ich składem, ponieważ jedynie dawka kwasu foliowego 400 mikrogramów na dobę gwarantuje skuteczne działanie. Witaminy B9 chroni płód przed wystąpieniem wad układu nerwowego, a tym samym bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa tudzież przepukliny mózgowej.
Kolejną witaminą, która powinna zajmować priorytetowe miejsce w diecie przyszłej mamy, jest witamina E, która zapobiega licznym wrodzonym wadom oraz wcześniactwu.
Ważnymi pierwiastkami, które powinno się systematycznie dostarczać organizmowi są także żelazo, wapń, cynk oraz witamina C, E i β-karoten. Niedobór żelaza może wywołać niepłodność lub przyczynić się do przedwczesnego porodu. Wapń z kolei jest nieodzowny przy prawidłowym rozwoju kości u dziecka. Kobieta planująca dziecko powinna zatem koniecznie spożywać zielone warzywa, takie jak brokuły, sałata, szpinak, fasola oraz owoców cytrusowych, które są źródłem kwasu foliowego oraz witaminy E. Wtaminy E są żółtka jaj, orzechy laskowe i sałatki z dodatkiem oleju słonecznikowego.
Część witamin — na przykład już wspominana wcześniej witamina E — oraz cynk i magnez należą do tak zwanych antyoksydantów. Związki te mają niebagatelny wpływ także na płodność u mężczyzny. Eksperymenty naukowe dowiodły, że wzrost spożycia przeciwutleniaczy u mężczyzn zwiększa kilkakrotnie szansę na poczęcie potomstwa. W analizowanej próbie liczba poczęć u par, które przyjmowały zwiększoną dawkę przeciwutleniaczy, wzrosła trzykrotnie.
Więcej o witaminach Witaminy Wikipedia