do urzęduPorady podróżnicze

Z dzieckiem do NFZ po kartę EKUZ

Karta EKUZJeżeli ktoś wybiera się za granicę do krajów Unii Europejskiej warto wyrobić sobie bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W Poznaniu w tym celu można się udać do dwóch punktów:

  •   ul. Grunwaldzka 158 pok. 31
  •   ul. Piekary 14/15 pok. 703

Chciałabym podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami, dotyczącymi procesu załatwiania karty, gdyż kilka dni temu właśnie ją wyrabialiśmy.

Po pierwsze należy wypełnić właściwy wniosek. Rodzaje druków są dwa. Jeden na wyjazd turystyczny, drugi na oddelegowanie, naukę i poszukiwanie pracy.

Wnioski można sobie wydrukować w domu, gdyż są dostępne na stronie NFZ. I to jest najlepsze wyjście, gdyż nie traci się czasu będąc już na miejscu.

Gdy mamy wypełniony druk, pobieramy numerek i czekamy, aż wyświetli się na tablicy informacyjnej wraz z numerem stanowiska, do którego należy podejść. Jeżeli we wniosku wszystko jest poprawnie wypełnione, urzędniczk poprosi o okazanie dowodu osobistego. Następnie dopyta jeszcze o długość okresu na jaki wystawić kartę i można wracać do domu. Cała formalność trwa może kilka minut.

Po drugie, obecnie karty można załatwić na nr pesel. Jest to duże ułatwienie, gdyż nie trzeba biegać do pracodawcy po druki ZUS RMUA, a także poświadczenie zgłoszenia do ubezpieczyciela, w przypadku karty np. dla dzieci.
Dla każdej osoby należy wypełnić osobny wniosek. Jeżeli chcemy kartę dla dziecka, najpierw wypełniamy dane dziecka, a poniżej nasze dane.

W tej chwili otrzymuje się kartę z dość długim terminem ważności (to pewnie zależy od zatrudnienia) od 6 do 12 miesięcy, a nawet i dłużej. Warto więc już zawczasu pomyśleć o wyrobieniu karty, by potem, przed samymi wakacjami nie stać w gigantycznych kolejkach. Mimo, że wszystko idzie dość sprawnie, to jednak w sezonie niestety swoje trzeba odstać.

W poczekalni na ścianie wystawione są krótkie informacje o korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych w poszczególnych krajach UE. Można sobie wyszukać kraj, który nas interesuje i zabrać kartkę informacyjną do domu i w spokoju ją przestudiować.

Dodam, że kartę warto wyrobić, gdyż za jej okazaniem otrzymamy podstawową opiekę medyczną we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Trzeba jednak wiedzieć, że chodzi tu o publiczne ośrodki zdrowia. Jeśli udamy się do prywatnych, będziemy musieli sami zapłacić za udzieloną konsultację, czy pomoc. Dlatego pamiętajcie, że zawsze lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne, zwłaszcza, gdy się podróżuje z dziećmi.