Z dzieckiem na działce – rośliny trujące
Bardzo lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu. Dlatego też każdą wolną chwilę spędzamy w naszym ogródku działkowym. Jest to nasza mała zielona odskocznia od szarych betonów miasta. Jednak zawsze trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w ogrodzie mogą znajdować się rośliny trujące.
Kiedy tylko robi się ciepło, pakujemy wałówkę i pędzimy na działkę. Zwykle trochę pracujemy a potem oddajemy się rodzinnym przyjemnościom. Uwielbiamy zajadać obiady, czy podwieczorki na tarasie naszej ogródkowej altany. Często zabieramy ze sobą jakieś gry planszowe, karty i gramy, zaśmiewając się przy tym beztrosko.
Natomiast nasz mały Grzesiu przepada biegać wśród kwiatów i krzaczków, wygrzebywać kamyczki i ślimaczki z ziemi, grabić, kopać, zamiatać. Jest to nasz mały pomocnik, który koniecznie chce robić wszystko to co my. Musimy mieć go cały czas na oku, aby czegoś nie zmalował lub nie zrobił sobie krzywdy.
Czasami nie zdajemy sobie sprawy ile niebezpieczeństw czyha na małego odkrywcę w ogrodzie. Musimy pamiętać, aby nie zostawiać w zasięgu ręki malucha narzędzi i przyrządów ogrodniczych, nasion, cebulek, trujących preparatów na chwasty i szkodniki. Dziecko jest bardzo ciekawe świata, interesuje je wszystko co nowe i nieznane, dlatego nie można pozwolić, by było bez opieki.
Okazuje się, że wiele roślin znajdujących się w naszych ogrodach to rośliny trujące. Nie zawsze mamy świadomość, że akurat te gatunki są niebezpieczne dla zdrowia.
Rośliny trujące – oto przykładowa lista i opis niektórych z nich:
Bieluń, Bluszcz pospolity, Ciemierniki, Cis pospolity, Czermień błotna, Glicynia, Hiacynt, Kaczeńce, Kalina koralowa, Kasztanowiec zwyczajny, Kokorycz, Konwalia, Laurowiśnia wschodnia, Ligustr, Łubin, Miłek wiosenny, Modrzewnica, Naparstnica, Narcyz, Oleander, Ostróżeczka, Ostróżka, Pierwiosnek, Rannik, Rącznik pospolity, Śnieżyczka przebiśnieg, Tojad, Trzmielina europejska, Wawrzynek wilczełyko, Wiciokrzew pomorski, Wilczomlecze, Wilec, Winobluszcz, Ziarnopłon wiosenny, Zimowit jesienny, Złotokap, Żywotnik.
Konwalia: Czerwone jagody i liście tego majowego kwiatu zawierają silne glikozydy nasercowe; zjedzenie zaledwie kilku z nich przez małe dziecko może spowodować śmierć. Objawami zatrucia są nudności, wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy oraz widzenie na żółto, a także zaburzenia rytmu serca i spadek ciśnienia tętniczego. Bardzo niebezpieczne jest nawet wypicie wody z wazonu, w którym stał bukiecik konwalii.
Wiciokrzew: Owoce tego pnącza zawierają ksylosteinę, która drażni przewód pokarmowy, osłabia serce i zaburza pracę układu nerwowego. Spożycie kilku jagód może być przyczyną śmiertelnego zatrucia. Typowe objawy to: wymioty, biegunka, zaburzenia rytmu serca i oddychania.
Zimowit jesienny: U ludzi po 4-6 godzinach od spożycia pojawiają się takie objawy, jak: drętwienie i pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu, mdłości i wymioty, ostra biegunka (czasami krwawa), obniżenie temperatury ciała i ciśnienia krwi, w końcu paraliż i śmierć w wyniku paraliżu oddechowego.
Żywotnik (Thuja): Jeden z najpopularniejszych w Polsce krzewów iglastych na żywopłoty, którego szyszki i igły zawierają tujon silnie drażniący błony śluzowe i skórę. Po jego zjedzeniu następuje pobudzenie, zaburzenia świadomości, uszkodzenie wątroby i nerek, zaburzenia pracy serca i przewodu pokarmowego.
Cis pospolity: silnie trujące są wszystkie części cisa, a w szczególności igły, nasiona i kora. Trucizna uszkadza serce, nerki i ośrodkowy układ nerwowy, u kobiet w ciąży wywołuje poronienie. Mogą wystąpić wymioty, nudności, bóle brzucha i biegunka, drgawki, zawroty głowy, duszności z zaburzeniem oddychania, krwiomocz oraz zaburzenia akcji serca mogące doprowadzić do śmierci.
Glicynia: Toksyczne są wszystkie części tej rośliny. Najsilniej trujące są jej nasiona lecz liście i kwiaty także zawierają szkodliwe substancje. Spożycie ich doprowadza do zatrucia, nudności, wymiotów i biegunki oraz bólu brzucha.
Kalina koralowa: Do zatrucie najczęściej dochodzi po spożyciu dużej ilości surowych owoców, jedzone surowe w mogą spowodować następujące objawy: zawroty głowy, wymioty oraz utrata przytomności.
Ostróżka: Trujące są wszystkie części rośliny. Powoduje zatrucia pokarmowe, wymioty, zaburzenia widzenia, trudności w oddychaniu.
Bieluń: Toksyczna jest cała roślina (liście, łodyga, kwiaty, nasiona, korzenie), jednak najbardziej niebezpieczne są nasiona. Ich spożycie przez dziecko kilku sztuk może okazać się śmiertelne, dla dorosłego człowieka niebezpieczne jest zjedzenie około 15 sztuk. Objawami zatrucia są: omamy, dezorientacja, rozszerzenie źrenic, a także drgawki, gorączka oraz trudności z wymową i oddychaniem.
Tojad: Już niewielkie ilości spożytych fragmentów rośliny mogą doprowadzić do śmierci zarówno dziecka jak i dorosłego człowieka. Spożycie niewielkich ilości powoduje paraliż układu oddechowego oraz innych organów w tym zatrzymanie akcji serca. Uwaga! Toksyczne substancje mogą również przeniknąć do organizmu przez skórę.
Nie zrażajmy się jednak tym, ale odpowiednio zadbajmy o bezpieczeństwo swoich bliskich. Zatem jeśli mamy na swoim ogrodzie wymienione powyżej rośliny zabezpieczmy je tak, aby nie mogły zaszkodzić naszym bliskim.
Cieszmy się tym i sobą nawzajem! Stwórzmy otoczenie przyjazne dzieciom i pokazujmy im wspaniały, ciekawy świat. Niech pod naszą kontrolą bawią się w małego ogrodnika. Dzieci to uwielbiają.