do urzęduPorady podróżnicze

Z dzieckiem po paszport

paszportJeżeli chcecie wyrobić paszport dla dziecka, wymagane jest, aby przy składaniu wniosku z dzieckiem byli oboje rodzice. Należy pamiętać, żeby zabrać ze sobą, jedno zdjęcie (koszt ok. 25 zł) oraz odpis aktu urodzenia dziecka – do wglądu, a także wcześniejszy paszport (jeżeli dziecko taki posiadało). Należy również wypełnić wniosek na druku, który jest dostępny w informacji w Oddziale Paszportów. No i uregulować opłatę paszportową.

Opłaty paszportowe obowiązujące w 2013 r:

30 zł
• paszport tymczasowy wydany w przypadkach przewidzianych w ustawie (art. 23 ust.1 pkt. 4)
• paszport biometryczny dla dzieci do 13 roku życia (od 7 roku życia wymagana jest ważna legitymacja uczniowska)
60 zł
• paszport dla dzieci od 7 do 13 roku życia (w przypadku braku ważnej legitymacji uczniowskiej)
70 zł
• paszport dla uczniów, studentów, emerytów, rencistów, kombatantów od 13 do 70 roku życia po okazaniu odpowiedniego ważnego dokumentu
• paszport dla współmałżonków emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu po przedłożeniu zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny w NFZ i legitymacji emeryta (rencisty, osoby niepełnosprawnej).
140 zł
• paszport dla osób od 13 do 70 roku życia
bez opłaty
• paszport dla osób, które ukończyły 70 lat
podwyższona o 200 %
• jeżeli posiadany ważny paszport został utracony lub zniszczony

Więcej informacji o paszportach: paszporty

Najlepiej załatwić sprawę w okresie jesienno-zimowowym, kiedy w urzędzie nie ma kolejek i nie trzeba czekać.

Ja byłam dzisiaj. Ludzi nie było właściwie w ogóle. Po wyciągnięciu numerka od razu paszport 2wyświetlił się on na tablicy i mogłam udać się do okienka. Jako, że wyrabiałam paszport tylko dla siebie, małego Grzesia ze starszymi braćmi zostawiłam w kąciku dla dzieci. Jest to nowość w Oddziale Paszportów w Poznaniu. Zawsze tego brakowało, bo przecież oczekiwanie na załatwienie sprawy czasami się przeciąga i nie zawsze dzieci są w stanie tak długo wytrzymać. Dziś miałam szczęście, sprawę załatwiłam zaledwie w kilka minut :).

Nowe miejsce zabaw dla dzieci jest jasne, kolorowe, przestronne i naprawdę fajne. Jest tam sporo zabawek oraz akcesoriów do rysowania i kolorowania. Nasz Grześ nie chciał stamtąd odejść, tak mu się spodobało. Brawo!!!