Ciekawe wydarzeniaPoznań i okolice

Zimowa mini gra terenowa Z dzieckiem do… – Poznań – Dębina

Już dziś zapraszam Was do krótkiej gry terenowej, którą wymyśliłam, żeby urozmaicić Wam nieco ferie zimowe 🙂 Zapraszam wszystkich chętnych do udziału! Gra odbywa się w Poznaniu na terenie Lasku Dębina na Dębcu.

Teren gry

Obszar, na którym zlokalizowana jest gra, to rodzaj parku/lasku na poznańskim Dębcu. To nasz najbliższy lasek, do którego bardzo często przychodzimy w celach rekreacyjnych. Można tu spotkać dzikie zwierzęta, takie jak: dziki, sarny, wiewiórki, czaple, żurawie, łabędzie i kaczki… Są tu też stare dęby będące pomnikami przyrody. Na szlaku naszej gry mijamy kilka takich pomników. Zwróćcie uwagę na zielone tabliczki wskazujące pomniki przyrody 🙂

Dębina najpiękniejsza jest w okresie wiosenno-letnim, ale jesienią i zimą też ma swój urok 🙂

Sprawy techniczne gry

Zanim przystąpicie do zabawy, taki mamy apel: Bardzo Was proszę o pozostawianie skrytek w tym samym miejscu, w którym je znaleźliście i tak samo zabezpieczone/ukryte! Chodzi tu o to, by następne osoby też miały szansę je odnaleźć 😉

Tworząc grę terenową inspirowałam się zabawą w Geocaching. Nasza gra polega na znalezieniu 6 skrytek, poukrywanych w różnych zakątkach Dębiny. Jednak do zabawy nie jest potrzebna żadna aplikacja z GPS, jedynie ten wpis oraz wskazówki zawarte w skrytkach. Spacer trwa ok. 1 – 1,5 godz. Każda skrytka posiada wskazówkę, gdzie szukać następnej 🙂 . Miejsca ukrycia pudełek macie też mniej więcej zaznaczone na mapce.

W ostatniej, 6. Skrytce jest logbook, do którego należy się wpisać i zamieścić pod wpisem datę odnalezienia skarbu. Dla pierwszych 10 grup odkrywców jest też certyfikat 😉

Wszystkie skrytki po znalezieniu należy dobrze zamknąć i schować w tym samym miejscu, gdzie były odnalezione, tak aby każdy następny uczestnik gry, nie miał trudności w jej znalezieniu. Jeśli to dzieci odstawiają skrytkę na miejsce, przypilnujcie żeby zostawiły ją w tym samym punkcie! Niestety po kilku dniach zabawy (skrytki monitorujemy raz dziennie) okazuje się, że nie wszystkie znajdują się w tych samych miejscach i tak samo zabezpieczone. Potem mogą być problemy w odszukaniu lub przez przypadek ulegną zniszczeniu. W żadnym wypadku nie zabierajcie skrytek ze sobą! One mają zostać w tych samych miejscach aż do końca zabawy (czyli przez ok. 2 tygodnie).

Należy pamiętać, żeby przy okazji szukania skrytek nie niszczyć przyrody, nie wchodzić w miejsca niedozwolone, nie łamać gałęzi, nie straszyć zwierząt!

Gra będzie aktywna przez około 2 tygodnie, czyli do 24.01.2021 – UWAGA! Przedłużyliśmy grę do 27.01.2021 (środa)! 🙂

UWAGA! Samochód możecie zaparkować na parkingu niedaleko leśniczówki – za wiaduktem kolejowym – miejsce oznaczone na mapce.

Jeśli znajdziecie ostatnią skrytkę, wpiszcie się do logbooka i wyślijcie  nam zdjęcie pod specjalnie dedykowanym postem na Facebooku https://www.facebook.com/ZDzieckiemDo, lub na maila z bloga (zakładka „współpraca”), kto wie, może wygracie dodatkową nagrodę niespodziankę 🙂

UWAGA! Zdjęcie nie powinno wskazywać miejsca ukrycia skrytki 😉

Zabawa jest tak ułożona, że należy przestrzegać kolejności odkrywania skrytek, gdyż w każdej skrytce jest wskazówka do następnej 🙂

Jak przygotować się do zabawy?

Ubierzcie się wygodnie i ciepło – adekwatnie do warunków atmosferycznych. O tej porze roku w Dębinie jest dość duże błoto, więc załóżcie odpowiednie buty!

Możecie wziąć ze sobą jakieś małe fanty (mogą to być malutkie zabaweczki, np. z jajek niespodzianek, breloczki, przypinki, fajne nalepki, itp.), które potem możecie wymienić w poszczególnych skrytkach. Zasada jednak jest taka: żeby coś zabrać, należy coś włożyć od siebie 🙂 .

Jeśli macie, to możecie wziąć ze sobą jakieś pożywienie dla sikorek oraz kaczek i łabędzi (otręby, drobno pokrojone warzywa). Tylko pamiętajcie, że ptaków nie karmimy pieczywem (chlebem, bułką itp.)!!!

Na wszelki wypadek weźcie też coś do pisania (ołówek, długopis), aby wpisać się w ostatniej skrytce (dołączyliśmy tam ołówek).

UWAGA!!! NIE WPISUJCIE SWOICH NAZWISK!!! Najlepiej imiona, albo pseudonim/Nick lub wymyśloną nazwę Waszej ekipy 🙂

Gra ma charakter zabawy i tak należy ją traktować! Nagrodą jest samo odnalezienie poszczególnych skrytek!!! 🙂 Gra ma za zadanie zachęcić rodziny do wspólnego wyjścia z domu, do poznania nowej okolicy, do wspólnej zabawy!

Teren gry jest terenem ogólnie dostępnym, bezpiecznym, przeznaczonym do celów rekreacyjnych. Jednak należy uważać na jeżdżące tamtędy rowery, na dzikie zwierzęta i psy. Należy bezwzględnie zwracać uwagę na swoje dzieci, z uwagi na pobliskie zbiorniki wody!

Musicie też zdawać sobie sprawę z tego, że bierzecie udział w zabawie na własną odpowiedzialność . Staraliśmy się przygotować grę w taki sposób, by była bezpieczna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych i nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne wypadki i inne zdarzenia/szkody, mogące mieć miejsce podczas zabawy.

Skrytki:

Skrytka 1. PTAKI

Pierwsza skrytka jest zlokalizowana w pobliżu drewnianej wiaty, idąc z parkingu – za placem zabaw, na rozstaju dróg. Szukajcie czarnej saszetki na krzaku, trochę na prawo od wiaty 🙂

Tu możecie popatrzeć na sikorki zajadające się smakołykami. Jeśli macie coś ze sobą dla sikorek, to też tu zostawcie. Zachowujcie się cicho, żeby nie przestraszyć ptaszków!

Skrytka 2. WIEWIÓRKI

Skrytka ukryta nieco dalej od ścieżki. Pomocne będzie poniższe zdjęcie.

Skrytka 3. SCHRONY

Skrytka nie jest ukryta w schronie, nie ma więc potrzeby wchodzenia do środka, ale zajrzeć tam oczywiście możecie.

Wcześniej była tablica informacyjna na temat schronów. Przeczytaliście ją?

Skrytka 4. STAWY

W odnalezieniu tejże skrytki może Wam pomóc poniższe zdjęcie 🙂 Pamiętajcie, żeby ją potem ukryć w tym samym miejscu w podobny sposób 🙂 UWAGA!!! Ze względów technicznych zmieniliśmy miejsce czwartej skrytki! Teraz znajduje się troszkę dalej, za szeregiem pni, w złamanym drzewie!!! Tam jej szukajcie! 🙂 Ale dokładnie przyjrzyjcie się mapce, podpowiedź: nie jest to złamane drzewo zaraz za schronem, to ze skrytką jest znacznie dalej 😉

Skrytka 5. PTAKI WODNE

Skrytka piąta ukryła się koło specyficznego drzewa za drewnianą ławką. Żeby do niej dotrzeć należy skręcić w alejkę, która wiedzie najbliżej stawu Borusa i zaraz za zakrętem, zobaczycie ławkę… Czy będzie w stanie ją znaleźć? Tam jest wskazówka, gdzie szukać skarbu!!!

Skrytka 6. SKARB

Skarb jest ukryty niedaleko leśniczówki 🙂 Jeśli go znaleźliście pochwalcie się zdjęciem wrzucając je pod dedykowanym postem na FB 🙂

Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę!!! 🙂 🙂 🙂

Jeśli spodobał się Wam ten rodzaj zabawy, to może w przyszłości stworzymy dla Was podobne gry 🙂