Cała Polska

8 miejsc w Polsce, które chciałabym zobaczyć

Całą rodziną lubimy podróżować po Polsce. Uważam, że mamy u siebie tyle wspaniałych i wyjątkowych miejsc, które powinno się zobaczyć, zwiedzić, że czasami naprawdę warto zrezygnować z dalekich i egzotycznych podróży i pokazać dzieciom nasz własny kraj.

Byliśmy z naszymi synami w różnych zakątkach Polski. Co roku na wakacje (i wyjazdy weekendowe) wybieramy inny rejon, bo przecież szkoda życia na wracanie ciągle do tych samych miejsc. Uwielbiamy poznawać nowe, nieodkryte przez nas regiony. Pasjonują nas górskie wędrówki, stare zamczyska, cudowne widoki i ciekawe zjawiska przyrodnicze.

Mimo tego, że zawsze jeździmy w nieznane zakątki, ciągle jest wiele miejsc, do których jeszcze nie dotarliśmy, a które bardzo chcielibyśmy zobaczyć. Oto nasza lista na najbliższe tygodnie, miesiące, lata:

1. Grota Mechowska – to niewielka jaskinia, która znajduje się we wsi Mechowo niedaleko Pucka. Odkryto ją w 1818 roku.
2. Góry Kaczawskie – szlak wygasłych wulkanów, rozciągający się od Jawora aż po Wleń. Góry te, to pozostałości czynnych wulkanów z przed wielu milionów lat. Podobno można się tam natknąć na masę ciekawych minerałów, zwłaszcza agatów.
3. Dolina Bobru – to Park Krajobrazowy niedaleko Jeleniej Góry. Teren został objęty programem Natura 2000, ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe. Rzeka Bóbr tworzy tam niezwykle malowniczy przełom odsłaniający różnorodne formacje skalne.
4. Beskidy – pasma górskie w Karpatach Zewnętrznych. Mnie najbardziej interesuje Beskid Żywiecki – jeden z najpopularniejszych pasm beskidzkich gór.
5. Jura krakowsko-częstochowska – wyżyna pomiędzy Krakowem a Częstochową. Słynie z licznych jaskiń, grot, ostańców skalnych i zamków.
6. Kopalnia soli Wieliczka – kopalnia soli kamiennej niedaleko Krakowa. Myślę, że każdy powinien choć raz ją zobaczyć, ja jeszcze nie miałam tej okazji.
7. Sandomierz i okolice – miasto Sandomierz leży na siedmiu wzgórzach nad brzegiem Wisły. Mnie najbardziej interesuje w tamtejszym regionie Wąwóz św. Królowej Jadwigi oraz Góry Pieprzowe, a także Rezerwat Krzemionki, gdzie znajduje się Muzeum Archeologiczne związane z krzemieniem pasiastym, minerałem wykorzystywanym m.in. do wytwarzania biżuterii. Najciekawsze jest to, że krzemień pasiasty występuje tylko w Polsce, właśnie w tej okolicy.
8. Puszcza Białowieska – czyli leśny kompleks, który słynie oczywiście z największej na świecie populacji wolnego żubra.

Dlaczego wybrałam te miejsca?

Po pierwsze: dlatego, że jeszcze nas tam nie było.
Po drugie: bo jest tam coś, co wzbudziło nasze zainteresowanie i jest związane z naszymi pasjami: góry, wulkany, jaskinie, niepowtarzalne widoki, niesamowity klimat, tajemniczość.
Po trzecie: dużo czytałam o tych miejsc i wydają mi się niezwykle ciekawe, a przy okazji większość z nich nie jest jeszcze aż tak bardzo komercyjna i oblegana przez turystów (oczywiście oprócz Wieliczki), co dla nas ma dość duże znaczenie, bo cenimy sobie spokój i ciszę.

A czy Wy też macie na swojej liście marzeń jakieś ciekawe polskie miejsca, które chcielibyście zobaczyć? Może się nimi podzielicie?

Aktualizacja 03.09.2019

Artykuł pisałam ponad dwa lata temu. Cały czas konsekwentnie realizuję swoje małe marzenia 😀 Do tej pory z powyższej listy udało nam się odwiedzić: