Do lasuInne miejscaPoznań i okoliceWycieczki, podróże z psem

Czerwonackie Mazury i 17 południk – Wielkopolska

W okolicach Poznania, na skraju Puszczy Zielonki w gminie Czerwonak można znaleźć miejsce, które jest niezwykle malownicze, a przy tym wyjątkowe z kilku względów. Czerwonackie Mazury – bo o nich mowa, to miejsce dawnej żwirowni w Owińskach, na terenie której obecnie podziwiać można kilka (a może nawet kilkanaście) połączonych ze sobą wąskimi kanałami stawów powstałych w starych wyrobiskach.

Czerwonackie Mazury

Stawy te są rajem dla wędkarzy, gdyż są corocznie zarybiane. Żyją więc tu: węgorze, szczupaki, karpie, sumy, sandacze, karasie i leszcze.

Obszar swą nazwę wziął stąd, że z lotu ptaka przypomina miniaturkę krajobrazów mazurskich 🙂 . Mamy więc w pobliżu Poznania namiastkę Mazur! 🙂

Stawy podzielone są na trzy strefy:
• rekreacyjną – Akwen Tropicana,
• zbiorniki wędkarskie,
• zbiorniki ujęcia wody.

To bardzo przyjemne miejsce na odpoczynek o każdej porze roku.

Latem działa tu Kąpielisko AKWEN Tropicana.

„Urządzone jest w nieco egzotycznej konwencji: piaszczysto-trawiasta plaża o powierzchni ponad 1,5 tys m², palmy i daszki trzcinowe wraz z czystą wodą tworzą sprzyjający wypoczynkowi klimat. Kąpielisko ma 20-metrowy pomost, wypożyczalnię sprzętu pływającego, boiska do gier zespołowych, plac zabaw, strefę atrakcji wodnych dla dzieci, punkt gastronomiczny, sanitariaty (przystosowane również dla osób z niepełnosprawnością) oraz parking (100 m od plaży). Kąpielisko AKWEN Tropicana czynne jest od czerwca do końca sierpnia i przez cały ten okres strzeżone przez ratowników w godz. 10.00-18.00. W pobliżu znajduje się wyciąg do wakeboardingu, który pozwala płynąć na specjalnej desce lub nartach wodnych z prędkością ponad 40 km/h.”

Źródło: https://akwenczerwonak.pl/akwen-tropicana/

Poza sezonem to idealne miejsce na wycieczki, spacery i wypady piesze i rowerowe 🙂

W pobliżu znajdują się dwa parkingi , a na ścieżkach umiejscowione są ławki, na których można przysiąść, odpocząć i popodziwiać okoliczne krajobrazy.

To również wspaniałe miejsce na spacer z psem!

17 południk – nowa atrakcja okolicy

Warto tu przyjechać również ze względu na jeszcze jeden ciekawy punkt: kamień z zaznaczonym 17 południkiem!!! To nowa atrakcja gminy Czerwonak!

Spacerując groblą pomiędzy zbiornikami pożwirowymi można trafić na 17 południk!!! . Od 19 sierpnia 2023 roku, funkcjonuje tu bowiem głaz dolomitowy wyznaczający przechodzący przez gminę w tym właśnie miejscu 17 południk.
Każdy więc może odbyć spacer wzdłuż 17 południka, który jest położony 1168 kilometrów od południka 0 w Greenwich.

Ciekawostka: na linii 17 południka leży nie tylko Czerwonak, ale też m.in. Słupsk i Wrocław. 17 południk przechodzi przez 18 państw: Norwegię, Szwecję, Polskę, Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Włochy, Libię, Czad, Republikę Środkowoafrykańską, Kongo, Demokratyczną Republikę Konga, Angolę, Namibię, a także Republikę Południowej Afryki.

My odwiedziliśmy to miejsce jesienią, kiedy wszystko przybrało intensywne żółto-pomarańczowo-czerwone kolory. To piękny czas na podziwianie okolicy. Ale równie pięknie jest tu w innych porach roku. Granat wody w stawach podkreśla kolory drzew i krzewów, a urokliwe zakamarki zachęcają do spacerów.

Jeziorka można okrążyć. My zrobiliśmy sobie spacer rozpoczynając wędrówkę przy „zielonym labiryncie”, następnie przeszliśmy ścieżką cały czas prosto wzdłuż grobli nad zbiornikami, przechodząc obok 17 południka, a potem skręciliśmy w lewo przechodząc drugą stroną stawu, aż do Akwenu Tropicana.

To właśnie tam spotkaliśmy wygrzewającą się w słońcu sarenkę, która na nasz widok stanęła jak wryta, przyglądając się nam ciekawie 🙂

Piękne miejsce, a poza sezonem również bardzo spokojne i puste 🙂 Bardzo polecamy!

Inne ciekawe miejsca w pobliżu:

Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach koło Poznania

Traperska Osada, Bolechówko – miejsce na prawdziwą przygodę