Inne miejscana łono przyrodyPoznań i okoliceWycieczki, podróże z psem

Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach koło Poznania

W tegoroczne wakacje otwarto w Owińskach niedaleko Poznania nową, bardzo atrakcyjną kładkę pieszo-rowerową. Pojechaliśmy ją zobaczyć i rzeczywiście robi wrażenie, bo to nie tylko most, ale również ciekawa wieża widokowa.

Nowa kładka pieszo-rowerowa w Owińskach znajduje się niedaleko zespołu poklasztornego cysterek w Owińskach i łączy trzy gminy, zapewniając zarówno okolicznym mieszkańcom, jak i turystom nowe możliwości komunikacyjne.

Kiedyś w tym miejscu była przeprawa promowa, która łączyła Radojewo z Owińskami, teraz można już swobodnie przemieszczać się na drugą stronę Warty w obu kierunkach właśnie przez ową kładkę 🙂

W okolicy znajduje się mnóstwo atrakcji, więc nowa kładka pieszo-rowerowa w Owińskach zapewnia łatwy dostęp do nich wszystkich, a jednocześnie sama jest ciekawym miejscem docelowym na przeróżne wycieczki oraz wypady rodzinne i towarzyskie, zarówno spacerowe, jak i rowerowe.

Okoliczne atrakcje to m.in.:
• Dąb Bartek
• kąpielisko AKWEN Tropicana z zielonym labiryntem dla dzieci
• Park Orientacji Przestrzennej i Biblioteka Zapachów

Nowa konstrukcja stała się więc niejako swoistą „bramą” do Puszczy Zielonki 🙂

Kładka pieszo – rowerowa w Owińskach

Kładka ma długość ok. 130 m i prawie 4 m szerokości, natomiast długość konstrukcji w wjazdami po obu brzegach rzeki warty wynosi około 200 m. Most znajduje się 10 m nad lustrem wody Warty, a najdłuższe przęsło ma wysokość 83 m. Cała budowla jest w kolorze białym, co mocno uwidacznia ją na tle okolicznego krajobrazu.

Dodatkowo, na kładce, tuż przy wieży widokowej umieszczono InfoKiosk, który wyświetla ciekawostki turystyczne z okolicznych gmin oraz informacje pasażerskie, a także na mostku co kilka „balkony” z ławkami, przy których można odpocząć.

Wieża widokowa na kładce

Wieża widokowa na kładce pieszo-rowerowej w Owińskach ma wysokość 25 metrów i kilka tarasów widokowych, z których można podziwiać piękne krajobrazy doliny Warty oraz panoramę okolicy. Tarasy znajdują się co pół piętra, co daje możliwość oglądania okolicy z różnych stron 🙂 . Na górnym tarasie umieszczono ławki.

Wycieczka spacerowa po okolicy

My naszą wycieczkę do Owińsk połączyliśmy ze spacerem po okolicznym szlaku w lesie, gdzie jak się okazało można pobawić się w Geocaching i spróbować odszukać poukrywane w zaroślach skrytki 🙂 . Przy jednej z nich zostawiliśmy nasz „medal odkrywcy” 🙂 . Ciekawe, czy ktoś go odnalazł… 😉

Po spacerze udaliśmy się na lody i kawę (budka z lodami znajdowała się niedaleko kładki), a następnie do Parku Orientacji Przestrzennej, aby odpocząć i aby Grzesiek mógł pobawić się na tamtejszych placach zabaw 🙂

Informacje praktyczne:

  1. Dojazd z Poznania zajmuje ok. 25-30 min.
  2. Samochód najlepiej zostawić na bezpłatnym parkingu przy zespole przyklasztornym w Owińskach. Stąd do kładki to już kilkuminutowy spacerek 🙂
  3. Park Orientacji Przestrzennej udostępniany jest dla osób z zewnątrz w następujących godzinach:
    Poniedziałek – piątek w godzinach 9:00 – 11:00
    sobota niedziela i święta w godzinach 10:00 – 16:00  (godziny otwarcia parku mogą ulec zmianie, więc warto przed przyjazdem sprawdzić na stronie parku).