Gra terenowa 2 – na poznańskiej Dębinie, edycja wiosenno-letnia
Krótka historia Dębiny
Pierwsze wzmianki o historii formowania się w Poznaniu lasów komunalnych pochodzą z 1834r. Wówczas grupa powszechnie szanowanych obywateli Poznania (m.in. hr. Edward Raczyński), założyła Towarzystwo Upiększania Miasta i tym samym rozpoczęto działania związane z rozwojem terenów zielonych na terenie miasta Poznania i okolic. I właśnie pierwszym lasem przeznaczonym do użytku publicznego był Las Dębiński, a przekazała go miastu księżna Ludwika Radziwiłowa.
Las Dębiński, zwany potocznie „Dębiną”, położony jest w południowej części miasta Poznania i jak wynika z historii tego miejsca, od kilku wieków pełni rolę wypoczynkową i rekreacyjną dla okolicznych mieszańców. Las Dębiński oprócz urokliwych alejek spacerowo-rowerowych, stawów, mostków i miejsc odpoczynku i rekreacji, charakteryzuje się również wspaniałą, dziką przyrodą. To siedlisko wielu gatunków ptaków, płazów i ssaków oraz owadów (także komarów i kleszczy). Spotkać tu można dziki, sarny, wiewiórki, dzięcioły, wszelakie ptactwo wodne, zaskrońce, żaby, jaszczurki i inne zwierzęta.
Wprowadzenie do zabawy
I właśnie do tego wyjątkowego miejsca, już po raz drugi, zapraszamy Was na wiosenno-letnią edycję naszej autorskiej mini gry terenowej. Pierwsza edycja zabawy odbywała się zimą, kiedy wszystko pokryte było śniegiem, a jej trasa przebiegała po rekreacyjno-spacerowej stronie Dębiny.
Tym razem chcemy Was zaprosić na bardziej dziką i naturalną stronę lasku Dębińskiego. Będzie dziko, zielono, czasami mrocznie. Poczujecie się jak w puszczy 😉 Będziemy chodzić alejkami wśród zarośli, pokrzyw, krzaków i bagien ;). Koniecznie zaopatrzcie się więc w preparaty na komary i kleszcze! A w deszczowe dni załóżcie odpowiednie obuwie! Ale nie martwcie się – trasa jest całkowicie bezpieczna, alejki są szerokie (można po nich jeździć z wózkiem i na rowerach), droga jest łatwa technicznie i do przejścia nawet dla kilkulatków 🙂 . Cała wytyczona trasa ma długość nieco ponad 2 km. Jej przejście w spacerowym tempie z przystankami zajmuje ok 1 h. Oczywiście jeśli macie ochotę pobyć tu dłużej, to zachęcam do spaceru nad stawami, odwiedzenia placu zabaw koło leśniczówki lub pikniku na zielonej polance tuż za mostkiem 🙂
Na trasie zabawy zlokalizowanych jest 8 (a nawet 9!) punktów przystankowych. W pobliżu 8 punktu – ukryty jest skarb, który należy odnaleźć. Po drodze będziecie musieli uważnie się rozglądać i czytać polecenia, gdyż od tego zależy, czy uda Wam się odgadnąć wskazówkę, która doprowadzi Was do skarbu 🙂 . Wskazówka do miejsca ukrycia skarbu to rozwiązanie krzyżówki.
Weźcie ze sobą coś do pisania, kartkę papieru, oraz drobne fanty na wymianę. W skrytce (pojemnik skarbu) będzie można zostawić swój przedmiot i wziąć dowolny inny 🙂 . Oprócz tego niektórzy z Was (bo ilość jest mocno ograniczona) natrafią na „Medal Odkrywcy zdzieckiemdo.pl”, który będzie można wziąć sobie na pamiątkę. UWAGA! Zasada jest taka, że jeden medal odkrywcy przysługuje jednej ekipie poszukiwaczy skarbu. Bardzo proszę nie zabierać medali dla każdego dziecka i przestrzegać tej zasady oraz grę fair play, tak, aby jak najwięcej ekip miało szansę otrzymać odznakę.
Zabawę zaczynamy przy wiadukcie kolejowym zlokalizowanym przy parkingach. Jeśli startujecie z parkingu przed wiaduktem od razu udajcie się w drogę wg mapy, jeśli natomiast zaparkowaliście na parkingu za wiaduktem, to przejdźcie pod nim i zacznijcie grę 🙂 Drogę wskażą Wam małe żółte wstążeczki zawieszone na gałęziach drzew 😉
UWAGA!!! W skrzynce – SKARB – znajdziecie logbook i ołówek. Będzie nam miło, jeśli wpiszecie się na niej 🙂 . Ale NIE WPISUJCIE SWOICH NAZWISK!!! Najlepiej imiona, albo pseudonim/Nick lub wymyśloną nazwę Waszej ekipy 🙂
Gra ma charakter zabawy i tak należy ją traktować! Nagrodą jest samo odnalezienie skarbu! Medale to tylko sympatyczny dodatek 😉 Nie gwarantujemy, że wszystkie ekipy otrzymają medal odkrywcy, bo mamy ich bardzo ograniczoną ilość! Gra ma za zadanie zachęcić rodziny do wspólnego wyjścia z domu, do poznania nowej okolicy, do wspólnej zabawy!
Teren gry jest obszarem ogólnie dostępnym, bezpiecznym, przeznaczonym do celów rekreacyjnych. Jednak należy uważać na jeżdżące tamtędy rowery, na dzikie zwierzęta i wolno biegające psy.
Musicie też zdawać sobie sprawę z tego, że bierzecie udział w zabawie na własną odpowiedzialność. Staraliśmy się przygotować grę w taki sposób, by była bezpieczna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych i nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne wypadki i inne zdarzenia/szkody, mogące mieć miejsce podczas zabawy.
Podczas drugiej edycji naszej gry terenowej poznacie inną stronę Dębiny. Ci, którzy bawili się z nami w pierwszej, zimowej edycji zapewne pamiętają, że trasa wiodła po części rekreacyjnej wokół stawów. Zaglądaliśmy wtedy do ośnieżonych bunkrów i obchodziliśmy skute lodem stawy dookoła… zimowa-mini-gra-terenowa-z-dzieckiem-do-poznan-debina/
Tym razem chcemy Wam pokazać inne oblicze Dębiny, czyli stronę bardziej dziką, bardziej zieloną, mniej uczęszczaną. Możecie zabrać ze sobą lornetki, aby wypatrywać ciekawe okazy ptaków. Warto też zainstalować sobie aplikacje: BirdNET i PlantNet do identyfikacji napotkanych na szlaku ptaków i roślin 🙂
Życzymy przyjemnej i udanej zabawy!
Trasa gry terenowej – opis
Punkty przystankowe na trasie gry:
- Budki lęgowe
Zwróćcie uwagę na budkę lęgową na pobliskim drzewie. Wiecie po co one są umieszczane w lesie? Otóż leśnicy wywieszając budki lęgowe starają się ułatwić ptakom prowadzenie lęgów i przez to zwiększać ich ilość w lesie. Wywiesza się je przeważnie tam, gdzie brakuje dziuplastych drzew, np. w młodszych fragmentach lasu. Budki lęgowe mogą być różne, dla różnych gatunków ptaków.
- Bagna i mokradła
Spójrzcie na te bagna. Latem będzie tu sporo komarów. Ale to bardzo ważny teren w ekosystemie leśnym, bo żyje tu wiele zwierząt i roślin. Tereny, które przez dłuższy czas w roku pokryte są wodą lub podtopione czy podmokłe i porośnięte charakterystyczną roślinnością przystosowaną do życia w wodzie, powszechnie nazywane są bagnami. Bardziej „naukowo” obszary takie nazywają się mokradłami albo siedliskami hydrogenicznymi.
- Szałas
Szałasy w lesie to ostatnio dość częsty widok. Przeważnie się je robi po prostu dla zabawy. Należy pamiętać, że każda taka ingerencja w przyrodę może mieć negatywne skutki. Budowanie szałasów w lesie może przyczynić się na przykład do powstania pożaru, ze względu na dużą ilość suchych gałęzi zgromadzonych w jednym miejscu. Dlatego po zabawie szałas powinno się rozebrać. Ten ogromny szałas jest tu od jakiegoś czasu. Możecie przyjrzeć mu się bliżej. Zobaczcie jak jest solidnie zbudowany 🙂
- Pomniki przyrody
W pobliżu tego przystanku są aż dwa pomniki przyrody. Jeden po prawej, a drugi po lewej stronie ścieżki. Zapamiętajcie ich numery, to przyda Wam się w krzyżówce 🙂 . Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów.
Są to na przykład: stare drzewa okazałych rozmiarów, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Pomniki przyrody są oznaczone specjalną tabliczką.
- Wygięte drzewo
Zwróćcie uwagę, jak fantazyjnie wygięło się to drzewko – w niemal idealny łuk! 🙂
W przyrodzie zdarzają się różne anomalie, takie jak na przykład różne dziwnie wygięte drzewa. Przyczyną są często zjawiska przyrodnicze i specyficzne warunki atmosferyczne panujące w danym miejscu. Drzewa mogą się wyginać na przykład pod wpływem silnie wiejących wiatrów z jednego kierunku, mogą też zostać złamane przez wichurę i potem rosnąć dalej w dziwny sposób, mogą również dążyć do uzyskania jak najlepszych dla siebie warunków (np. do dobrego nasłonecznienia) i dlatego przybierają różne dziwne kształty.
- Tablica informacyjna obszaru ekologicznego „Dębina II”
Będąc na terenie obszarów ekologicznych i chronionych, rezerwatów, parków narodowych i krajobrazowych zawsze należy zapoznać się z regulaminem użytkowania danego obszaru, w którym dokładnie opisane jest co nam wolno, a czego nie wolno robić na określonym terenie. Przeczytajcie z rodzicami zakazy, których powinno się przestrzegać w Dębinie.
- Pomnik ofiar wojennych
Czy wiedzieliście, że w Dębinie stoi pomnik ofiar II wojny światowej? O odbywających się tu egzekucjach poinformował polskie władze już po wojnie ówczesny leśniczy, Ludwik Witczak. Od października 1939 roku do 1940 roku słyszał on w lesie, w tym miejscu, strzały. Raz z narażeniem życia podkradł się bliżej, by zobaczyć, co się tam dzieje – zobaczył egzekucję trzydziestu, może czterdziestu młodych mężczyzn.
Na pamiątkę rozstrzeliwania w tym miejscu Polaków działających w Ruchu Oporu, w tym więźniów z Fortu VII postawiono pomnik, który ma upamiętniać tą straszną historię.
- Wiadukt – miejsce ukrycia skrytki
Tu w pobliżu wiaduktu kolejowego kończy się nasza gra terenowa. Jeśli poprawnie rozwiązaliście krzyżówkę i rozejrzycie się uważnie wokoło, z łatwością powinniście odszukać miejsce ukrycia skarbu. Znajdźcie go i otwórzcie. Możecie wymienić fanty, a jeśli znajdziecie też medal odkrywcy, weźcie go na pamiątkę, ale pamiętajcie, że dla jednej drużyny przypada jeden medal (tak, by inni również mogli go otrzymać – ilość medali jest ograniczona, ponieważ medale to nasza prywatna inicjatywa – zostały zaprojektowane przez nas i sfinansowane z naszych prywatnych pieniędzy).
- Staw – punkt widokowy na żółwie
To taki dodatkowy, bonusowy przystanek na trasie zabawy 🙂 . Jeśli przeszliście całą drogę, odnaleźliście skarb, to zapraszam Was na punkt widokowy, gdzie można obserwować żółwie na wolności. Jest ich na Dębinie kilka (osobiście widzieliśmy 3). Jeśli będziecie mieli szczęście, to może zobaczycie je wygrzewające się na konarze drzewa nad stawem. Nie jest to ich naturalne środowisko, prawdopodobnie znalazły się tutaj za sprawą człowieka. Zostały albo tu celowo wypuszczone z prywatnej hodowli, albo po prostu uciekły. Na Dębinie żyją od kilku lat i chyba się tu zadomowiły. Niestety żółwie błotne to gatunek dość inwazyjny, który zagraża rodzimemu ekosystemowi, dlatego przypuszczalnie zostaną stąd usunięte i umieszczone w żółwim azylu. Ale póki co, można je tu spotkać i popatrzeć na nich z bliska. Uczulam jednak, aby nie podchodzić, nie straszyć, nie rzucać niczym w ich kierunku. Niech sobie spokojnie żyją 😉
Krzyżówka – wskazówka do odnalezienia skarbu
- Kto zamieszkuje budki lęgowe?
- Jak nazywamy potocznie tereny podmokłe?
- Co może być pomnikiem przyrody ożywionej?
- Jak nazywany jest potocznie teren, na którym jesteśmy (Las Dębiński)?
- Jaką cyfrę miał pomnik przyrody, który mijaliśmy po drodze?
- Jakie drzewa mogą być pomnikiem przyrody?
- Jaką cyfrą oznaczony był inny pomnik przyrody na naszej trasie?
- Ile zakazów wypisanych jest na tablicy informacyjnej niedaleko wiaty?
- Kogo upamiętnia pomnik w lesie? Zamordowanych ………
Mapka trasy
Trasę rozpoczynamy tuż przy parkingu przed wiaduktem (czyli przed linią kolejową). Na drodze wypatrujcie małych żółtych wstążeczek na gałęziach drzew– one pomogą Wam odnaleźć drogę 😉 . Wstążeczki będą również przy niektórych punktach przystankowych.
Dla ułatwienia wrzucam tu również opis gry z krzyżówką i mapą w PDF do wydruku: Wiosenno-letnia gra terenowa PDF
Mam nadzieję, że dobrze się z nami bawiliście. Jeśli tak, to będzie nam bardzo miło, jeśli opowiecie o zabawie swoim znajomym, prosimy też udostępnianie wydarzenia na Facebooku lub Instagramie 🙂 Do zobaczenia na szlaku! 🙂
I na koniec jeszcze zapowiedź niespodzianki z okazji Dnia Dziecka 🙂 Będziemy mieli dla Was nagrody specjalne ufundowane przez Bubblebrothers, ale o tym dokładniej napiszemy wkrótce 🙂
Dodam jeszcze, że gra terenowa jest naszą prywatną inicjatywą społeczną. Robimy to czysto charytatywnie dla Was, bo sami lubimy tego typu zabawy. Nie czerpiemy żadnych korzyści materialnych z organizacji tej gry. „Medale odkrywcy” to również nasz pomysł i wykonanie ich opłaciliśmy z naszych prywatnych pieniędzy, dlatego ich ilość jest ograniczona i nie każda ekipa uczestników zabawy będzie miała szansę jego zdobycia. Prosimy więc o wyrozumiałość i nie obiecywanie dzieciom tej nagrody. Podkreślamy jeszcze raz: nagrodą jest samo odnalezienie skrytki i możliwość wzięcia fantów oraz udział w zabawie 🙂 Pozdrawiamy i życzymy miłych wrażeń podczas spaceru 🙂