Aktywna mama, aktywny tata

Jak biegać z dzieckiem?

bieganie z dzieckiemBiegać, uprawiać sporty można zawsze i wszędzie. Bycie mamą wcale nie przeszkadza w tym, aby być w ruchu, aby zadbać o swoje zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. Jak się okazuje bieganie z dzieckiem w wózku, to świetny sposób na powrót do wagi sprzed ciąży, na codzienne spacery na świeżym powietrzu.

O tym jak biegać z dzieckiem w wózku rozmawiam z Małgorzatą Rafalską – trenerem personalnym, instruktorką fitness, pasjonatką jogi i wspinaczki, a przede wszystkim biegającą mamą 5 letniej Julii i 4 miesięcznej Hani.

1. Od jak dawna biegasz?

Od dziecka 🙂 Od dziecka uprawiałam sport wyczynowo a bieganie pojawiło się jako uzupełnienie treningów. Wtedy szczerze nienawidziłam biegać i na obozach sportowych zastanawiałam się po co one (trenerki) każą nam się tak męczyć??? Długo do biegania nie mogłam się przekonać, wolałam pływanie i rower… Dopiero kiedy na świat przyszła moja pierwsza córka (5lat temu) i okazało się że na wysiłek fizyczny nie ma za bardzo czasu, a o pójściu do fitness klubu można tylko pomarzyć zostałam niejako zmuszona żeby z bieganiem się polubić.

2. Skąd pomysł na bieganie z dzieckiem w wózku?

Jestem osobą „uzależnioną” od ruchu, a bieganie okazało się jedyną dostępną opcją treningową w pierwszych miesiącach po porodzie.

3. Czy do biegania musi być specjalny wózek? Jaki najlepszy, najwygodniejszy?

Tak, biegamy z wózkiem specjalnie do tego przeznaczonym, żeby dziecko było w nim bezpieczne a nam komfortowo się biegło. Jest spory wybór i myślę że to jaki będzie najlepszy to jest indywidualna sprawa. Jeśli chcemy biegać z bardzo małym dzieckiem to musimy zainwestować w wózek, w którym będziemy mogli ułożyć maluszka w specjalnie skonstruowanym hamaku. Są to dosyć duże wózki i poruszanie się z nimi po mieście może być wyzwaniem. Dla starszych dzieci jest bardzo duży wybór spacerówek biegowych. My wybraliśmy wózek wielofunkcyjny, który służy nam jako przyczepka rowerowa, do biegania i do jeżdżenia na rolkach.

4. Gdzie można kupić wózek do biegania? (internet, sklepy stacjonarne – jakie?)

Myślę ze warto się do takiego wózka przymierzyć i włożyć do niego dziecko, a kupić można oczywiście przez internet.
Polecam sklep z Wrocławia : http://www.dwaplusdwa.pl/
Przykładowe modele wózków biegowych tutaj : http://www.runners-world.pl/sprzet/Jak-biegac-z-dzieckiem,3903,1

5. Jaki jest mniej więcej koszt takiego wózka?

Wielofunkcyjne wózki to koszt 1500-4000zł,spacerowe są tańsze – ok 1200, możemy również kupić wózek używany.

6. Gdzie najlepiej biegać?

Parki, lasy – tam gdzie możemy oddychać świeżym powietrzem 🙂 Przy maleńkich dzieciach ważne jest, żeby teren był dosyć płaski, więc wybieramy główne ścieżki spacerowe.

7. Kiedy biegać? (rano, w ciągu dnia, jak dziecko śpi, czy wręcz przeciwnie, jak jest aktywne?)

Z małym dzieckiem łatwiej biegać kiedy śpi, możemy się wtedy zrelaksować i skupić na treningu. Podczas biegania dzieci są intensywnie bujane i zazwyczaj nie ma problemów z zasypianiem. Ze starszymi można biegać kiedy są aktywne i z doświadczenia mogę powiedzieć, że taka szybka jazda to dla nich świetna zabawa. Ja biegam rano, bo wtedy mam najwięcej energii.

8. Jak często i jak intensywnie biegać? (ile razy w tygodniu, po ile minut, godzin)

Zaczynamy od marszobiegów, ok. 30min, 3-4 razy w tygodniu i stopniowo wydłużamy czas biegu. Wszystko zależy od tego jakie mamy cele treningowe.

9. Jakie korzyści z biegania dla mamy? jakie korzyści dla dziecka?

Dla mam jest to świetna opcja na zrzucenie nadprogramowych kilogramów i dojście do formy sprzed ciąży, na oderwanie się od obowiązków domowych i chwilę relaksu ( tak biegając naprawdę można się zrelaksować). Dziecko jest bujane, przebywa na świeżym powietrzu i …. ma szczęśliwą i zadbaną mamę, która nie musi wybierać między spędzaniem z nim czasu, a zrobieniem czegoś dla siebie.

10. Jakie wady, zalety biegania z dzieckiem w wózku? (chodzi o sprawy organizacyjne, zachowanie dziecka, reakcja otoczenia, itp.)

Reakcje otoczenia są różne, zazwyczaj pozytywne. Często ludzie pytają gdzie taki wózek można kupić i jak się z tym biega. Niestety zdarzają się też spojrzenia zdające się mówić „w co ona tego biednego maluszka wsadziła”??? Podobne reakcje obserwuję kiedy noszę dziecko w chuście…
Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne, to jak już wspomniałam wcześniej, wózki biegowe są dosyć duże, przede wszystkich mają większe koła niż zwykłe spacerówki. Poruszanie się komunikacja miejską może być dosyć problematyczne, jeśli mamy mały bagażnik to również może być problem z transportem takiego wózka. Za to na dziurawe chodniki, do lasu i na zaspy śnieżne takie wozy są idealne 🙂

Bardzo dziękuję Gosi za wywiad 🙂
Bierzmy z niej przykład i… biegajmy, ćwiczmy 🙂