Porady różne

Kiedy kupić pierwszy rowerek biegowy?

rowerekPrzychodzi taki moment, gdy zaczynamy zastanawiać się, kiedy kupić pierwszy dwukołowy rowerek dla dziecka. Około roczku maluch zaczyna korzystać z rowerków trójkołowych lub samochodzików i jeździków odpychanych nóżkami. I wtedy przechodzi nam przez głowę myśl: „a może kupimy jej/mu rowerek?”. Osobiście uważam, że drugie urodziny to najwłaściwszy moment na zakup pierwszego rowerka dla dziecka. Nasz szkrab jest już na tyle sprawny fizycznie, że świetnie sobie poradzi z nowym wyzwaniem oraz na tyle dużo rozumie, że można mu wytłumaczyć niektóre istotne zagadnienia związane z jazdą na rowerze.

Teraz druga kwestia: jaki wybrać rowerek dla dwulatka. Myślę, że na początek idealnym rozwiązaniem może być (tak ostatnio popularny) rowerek biegowy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli o różnych wielkościach, wzorach i kolorach, mniejszych i większych kołach, drewnianych i metalowych ramach. Jeżeli nie możemy się zdecydować na konkretny, najlepiej popytać znajomych, poczytać opinie, poobserwować inne dzieci na placach zabaw, czy w parkach.

Ważne jest, by rowerek biegowy był odpowiednio dopasowany do naszego szkraba, tzn. dla dziecka małego i drobnego, lepiej wybrać mniejszy rowerek, wówczas będzie dziecku dużo łatwiej jeździć. Istotną sprawą jest odpowiednie dopasowanie wysokości siodełka. Nóżki muszą swobodnie dotykać ziemi przy prawie wyprostowanych kolankach.rowerek2

Kolejną niezwykle ważną sprawą jest kask ochronny. Najlepiej kupić go od razu i zakładać dziecku od samego początku. Maluch nauczy się wtedy, że nieodzownym atrybutem rowerka jest kask. I nie będzie robił problemów przy jego zakładaniu, a nawet sam zacznie się go domagać.

Pierwsze kroki na rowerku biegowym mogą być trudne. Maluszek na początku będzie sobie pomalutku „tuptał”. Nie należy dziecka wówczas popędzać i ponaglać oraz namawiać do czegoś. Samo musi do wszystkiego dojść. Z czasem nabędzie większej wprawy i już wkrótce zaczniemy je gonić po ulicach, czy alejkach w parku. Jazda na rowerku nabierze szybkiego tempa i coraz częściej dziecko będzie próbowało podnosić nóżki do góry, co spowoduje, że nauczy się dobrze utrzymywać równowagę. A przecież o to chodzi!

Zobaczycie sami, jak prędko zdobędzie taką praktykę w jeżdżeniu na rowerku, że Wasza pomoc nie będzie konieczna, a sama jazda na rowerze stanie się dla dziecka ogromną przyjemnością. Nasza pociecha poczuje, że ma nad czymś kontrolę, że jest samodzielna i mniej ograniczona. To niezwykle ważne doświadczenie.
Po takim treningu przesiadka na rowerek z pedałami będzie już czystą formalnością. Dziecko po kilku próbach pojedzie samo. Rowerek z pedałami można nabyć, gdy dziecko skończy 4 latka. Oczywiście cały czas pamiętajmy o nakładaniu kasku.

Aktualizacja 14.05.2018

Rowerek biegowy okazał się mega pomocny w nauce jazdy na rowerze. Synek w wieku 4,5 roku jeździł już na rowerze pedałowym. Nauka trwała dosłownie kilkanaście minut. Nawet nie próbowaliśmy zakładać mu kółek bocznych, nie musieliśmy też instalować kija i innych pomocy. Kiedy tylko poczuł o co chodzi z pedałami, utrzymanie równowagi nie było żadnym problemem. 🙂