Ochrona dziecka przed słońcem
No, wreszcie słoneczne, ciepłe dni. Już szykujemy się do wakacji, a każdą chwilę z piękną pogodą staramy się dobrze wykorzystać na świeżym powietrzu. O tej porze roku bardzo ważną sprawą jest ochrona skóry i oczu dziecka przed słońcem.
Najbardziej intensywne promieniowanie, które może zaszkodzić oczom dziecka, występuje między godziną 10 a 16. Jednak najlepiej zadbać o oczy maluchów przez cały dzień. Ich narząd wzroku kształtuje się aż do momentu osiągnięcia przez nie 12-15 lat. Do tego wieku w ciągłym rozwoju jest przede wszystkim soczewka oka. Niedojrzała, nie jest w stanie przefiltrować promieni UV. Dlatego dzieci do pierwszego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy zatem chronić ich oczy, zakładając im czapeczki z daszkiem lub okulary przeciwsłoneczne.
Bardzo istotną sprawą jest zakup dobrych okularów. W związku z tym po okulary należy wybrać się do optyka. Tam na pewno otrzymamy fachową obsługę i doradztwo. Okulary tanie, kupowane na straganach lub marketach nie zapewniają odpowiedniej ochrony, gdyż nie posiadają odpowiednich filtrów i mogą zaszkodzić. Zwykłe szkła powodują, że źrenica oka rozszerza się pod wpływem mniejszej ilości światła, w związku z czym do oka dostaje się dużo więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego niż w ogóle bez tego rodzaju osłony. Dlatego, aby mieć pewność, że oczy naszej pociechy będą miały optymalną ochronę, lepiej wydać więcej i kupić okulary dobrej jakości.
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
Optyk Biela
Tak samo jak o oczy należy zadbać o ochronę skóry dziecka. Trzeba pamiętać, że maluchy do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. A jeżeli już musimy z niemowlęciem wyjść na słońce nie zapomnijmy o nałożeniu dość grubej warstwy kremu z filtrem nie mniejszym niż 30 (najlepiej używać kremu z filtrami o bardzo wysokim współczynniku ochrony – SPF 50+) z przeznaczeniem dla niemowląt i małych dzieci. Powinnyśmy go zastosować na 20-30 minut przed wyjściem z domu. Smarujmy skórę dziecka także pod ubrankiem, gdyż materiał może zatrzymać tylko część promieniowania. Pewna ilość promieni słonecznych przedostaje się do skóry dziecka nawet przez bluzeczkę czy parasol przeciwsłoneczny.
Zawsze, ale to zawsze zakładajmy dzieciom czapeczki lub chusty na głowę. Uchroni to nasze maleństwo przed udarem słonecznym. Udar jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem ciała, głównie okolicy głowy i karku. Najlepiej sprawdzają się więc kapelusiki z szerokim rondem (pasują zarówno chłopcu jak i dziewczynce) lub czapeczki, które przed słońcem chronią nie tylko głowę, ale także i kark.
W upalne dni nie wolno dopuścić do przegrzania dzieci. Należy też pamiętać o podawaniu większej ilości płynów do picia, najlepiej wody. Słodkich, a tym bardziej gazowanych napojów powinno się unikać.
Do dłuższych zabaw, postojów czy plażowania wybierajmy miejsca zacienione, wtedy ryzyko poparzenia, czy udaru słonecznego znacznie się zmniejszy.