Cała Polska

Parowozownia w Wolsztynie

 W ubiegłe wakacje wybraliśmy się do słynnego w Wielkopolsce (i nie tylko) miejsca, jakim jest Parowozownia w Wolsztynie. Dlaczego słynnego? Bo (jak podaje Wikipedia) to ostatni punkt w Europie, gdzie parowozy cały czas wykorzystywane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich, a tutejsze lokomotywy można czasami dostrzec na trasie do Poznania.

To właśnie w tej lokomotywowni organizowana jest co roku na początku maja od blisko 30 lat Parada Parowozów, która przyciąga tłumy miłośników parowozów i kolei. Na paradzie można oglądać czynne lokomotywy parowe, które przybywają specjalnie na tą okazję z całej Polski i z zagranicy. To nie lada gratka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych!

Jak możemy przeczytać na stronie WWW parowozowni: „tradycyjny punkt programu to wieczorne, multimedialne widowisko “Światło, para, dźwięk”, w którym parowozy prezentują się w oprawie niezwykłej – w kolorowym świetle laserów, kłębach dymu i pary, przy monumentalnej muzyce.” Brzmi fantastycznie, prawda?

W tym roku parada będzie miała miejsce w dniu 4 maja 2019 r, natomiast wspomniane wcześniej widowisko – dzień wcześniej, czyli wieczorem 3 maja 2019.

Jednak parowozownia w Wolsztynie udostępniana jest do zwiedzania przez cały rok. Oprócz wspomnianych lokomotyw parowych, które można oglądać z bliska, zobaczyć tu możemy makiety kolejowe z jeżdżącymi kolejkami (to następna atrakcja dla dzieci), przeróżne eksponaty związane z dawnymi stacjami kolejowymi, np. latarnie, szybkościomierze z parowozów, kasy biletowe, stare urządzenia, które służyły do łączności, telefony i wiele innych rzeczy.

Można też zajrzeć do starych wagonów, usiąść w ich przedziałach i poczuć się jak dawny pasażer 🙂

Dużą atrakcją jest również obrotnica z 1908 roku, a jak się jeszcze trafi na moment obrotu lokomotywy, to już jest mega super 😉

Myślę, że Parowozownia w Wolsztynie to całkiem fajny pomysł na jednodniową wycieczkę z dziećmi. Jeśli już będziecie w tym miejscu, to gorąco polecam zatrzymać się choć na chwilę w Wolsztynie nad jeziorem, bo to również jest super atrakcja!