Cała PolskaPoznań i okolice

Plantacja lawendy – Wielkopolska

Od dawna marzyłam, by móc zobaczyć lawendową plantację i poczuć cudowną woń lawendowego pola. Szukałam takiego miejsca w Polsce, bo kocham lawendę (mam ją w niewielkiej ilości na ogrodzie) i chciałam osobiście doświadczyć tego wyjątkowego widoku, by wyobrazić sobie, że jestem w ciepłej Francji lub we Włoszech, gdzie plantacja lawendy to dość powszechny widok.

Moje marzenie się spełniło i ostatnio mieliśmy przyjemność odwiedzić cudowne pole lawendowe, które mieści się niespełna 40 minut drogi od naszego miejsca zamieszkania, niedaleko miejscowości Czerniejewo w Wielkopolsce (ok. 15 km od Gniezna).

Lawenda kwitnie najpiękniej od czerwca do początku lipca i to właśnie w tym okresie najlepiej zwiedzać lawendowe pola. W lipcu natomiast lawenda jest zbierana, by następnie poddać ją destylacji, by móc wytworzyć z niej pachnący olejek lawendowy.

Plantacja lawendy – Lawendowe Zdroje – bo o tym zakątku chcę Wam trochę opowiedzieć – to pełne uroku miejsce, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Pachnąca lawenda rozpościera się tu na dość dużym obszarze tworząc fioletowe obłoczki, a jej zapach unosi się wszędzie. Dodatkowo klimat wzmacniają latające wokół krzaków lawendy kolorowe motyle oraz bzyczące trzmiele i pszczoły. Widok jest przecudowny! A doświadczenie zmysłowe wspaniałe. Wzrok, węch, słuch, dotyk, smak – wszystkie zmysły szaleją! 😉

Po polu lawendy można swobodnie chodzić wyznaczonymi wąziutkimi ścieżkami. Można się tu dosłownie „zanurzyć” w lawendzie. Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny. Opłaty pobierane są tylko za profesjonalne zdjęcia i sesje fotograficzne.

W Lawendowym Zdroju można też spróbować lawendowych ciasteczek i napić się nieziemskiej zimnej lawendowej lemoniady. W kawiarence są też inne pyszne smakołyki i aromatyczna kawa.

Tuż obok pola znajduje się destylarnia, którą właściciele udostępniają do zwiedzania. Plantacja Lawendowe Zdroje oferuje również przeróżne lawendowe produkty w swoim małym sklepiku, m.in. olejek lawendowy, lawendowe mydełka, lawendowy susz, lawendowe kosmetyki i inne. Wszystko w jednym miejscu.

Miejsce jest naprawdę godne polecenia. Jeśli kochacie lawendę, nie zawiedziecie się! Gwarantuję, że Wasze dzieci też będą zachwycone 🙂

Podobne miejsce w Wielkopolsce: https://zdzieckiemdo.pl/lawendowy-lad-cudowne-lawendowe-miejsce-w-wielkopolsce/