Inne miejscaPoznań i okolice

Tarnowskie Tężnie – nowe tężnie w Tarnowie Podgórnym koło Poznania

Niedawno w Tarnowie Podgórnym koło Poznania otwarto nowe tężnie solankowe. Tarnowskie Tężnie wybudowano obok kompleksu basenów termalnych i kortów tenisowych.

Do końca września wstęp na tężnie kosztował jedynie 1 zł, więc postanowiliśmy udać się tam i wypróbować działanie solanki na własnej skórze 🙂

Tarnowskie Tężnie – szczegóły techniczne i nieco historii

W Tarnowie Podgórnym źródło solanki termalnej odkryto już w 2011 roku. Znajdowała się ona na głębokości 1200 m. Od 2015 roku solankę wykorzystuje się do kąpieli w basenach solankowych zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, w kompleksie basenowym Tarnowskie Termy.  Solanka ma temperaturę 45,7 st.C .

Koncepcja na wybudowanie Tarnowskich Tężni powstała w 2018 roku. I wkrótce rozpoczęto prace nad tym projektem. Tarnowskie Tężnie otwarto pod koniec wakacji w 2023 r.

Wodę solankową wydobywaną w Tarnowie Podgórnym po analizach chemicznych oceniono jako 8,13% chlorkowo-sodową solankę, jodkową, termalną. Solanka zawiera nie tylko sód i chlorki ale również inne pierwiastki, które są korzystne dla zdrowia (zwłaszcza jod). Ogólna mineralizacja tej wody, jest optymalna dla wytwarzania aerozolu na tężni.

Tarnowskie Tężnie

Tarnowskie Tężnie – to dość spora drewniana konstrukcja, w której w części środkowej, pomiędzy ściankami tężni solankowej zlokalizowane jest inhalatorium zamknięte, gdzie wytwarza się aerozol dla inhalacji w pomieszczeniach zamkniętych. W inhalatorium może przebywać równocześnie do 15 osób, a seans inhalacyjny trwa ok. 15-25 min. Tu obowiązują dodatkowe bilety, które nabywa się w kasie na konkretną godzinę.

Wokoło inhalatorium znajduje się tężnia solankowa. Drewniana konstrukcja ma 8,9 m wysokości i wypełniona jest gałązkami tarniny, po których spływa solanka w formie drobnych kropel tworząc aerozol.

Zalecane jest spacerowanie lub siedzenie w pobliżu tężni, tak, aby stale wdychać występujące tu zdrowotne powietrze.

W tężni nie ma ograniczeń czasowych,  na bilet wstępu można na terenie kompleksu przebywać ile się chce. Widziałam tu osoby przychodzące z książką – siadały sobie na leżakach i czytały. Rodzice przynosili dzieciom zabawki i książeczki do czytania, tak aby umilić i uatrakcyjnić najmłodszym ten czas, przy jednoczesnej zdrowotnej terapii.

Dodatkowo, tężnie otoczone są terenem zielonym z łąką kwietną, piaskiem oraz niewielkim stawem, nad którym wybudowano drewniane pomosty. Dzięki temu spacer nie jest tak monotonny 🙂 , a i widoki całkiem ładne – można podziwiać konstrukcję tężni z nieco dalszej perspektywy.

Tarnowskie Tężnie – dane zdrowotne

Na stronie internetowej kompleksu można wyczytać, że 1 godzina spaceru w mikroklimacie tężni odpowiada 3 dniom pobytu nad morzem (podczas pogody sztormowej – bo wówczas jest najwięcej jodu w powietrzu). Jeżeli zatem, potrzebujemy terapii jodowej, to już nie musimy jechać 300 km nad Bałtyk – Termy Tarnowskie są znacznie bliżej 🙂

Aerozol solny wytwarzany na tężniach (i w inhalatorium) zalecany jest głównie dla osób, które chorują na następujące schorzenia:

  • zapalenie oskrzeli i zatok
  • przewlekłe nieżyty nosa, gardła i zatok
  • astma oskrzelowa
  • rozedma i pylica płuc
  • niedoczynność tarczycy

To również bardzo dobra terapia dla alergików, gdyż wdychanie aerozolu solankowego działa korzystnie na drogi oddechowe i wspomaga układ odpornościowy organizmu.

I rzeczywiście, już po kilku minutach przebywania na tężni odczuliśmy znaczną poprawę w oddychaniu. Całkowicie zniknął nam katar i obrzmienie nosa. Grześ także przestał pokasływać.

 

Tarnowskie Tężnie – informacje ogólne

Na miejscu dostępny jest duży bezpłatny parking. Na terenie tężni znajdują się toalety i automat z ciepłymi i zimnymi napojami oraz drobnymi przekąskami.

Cennik ważny od 1 października 2023

Bilet jednorazowy na tężnie: 10:00 – 18:00 (pon-nd) Normalny Ulgowy*
10pln 8pln
Bilet na seans inhalacyjny (pon-nd)   Normalny Ulgowy*
Tylko z biletem wstępu na tężnie 4pln 3pln

Godziny otwarcia

wrzesień – październik

pon – ndz: 10:00-18:00

czynny cały obiekt (tężnie + inhalatorium)

listopad – marzec

pon -ndz: 11:00-18:00

czynne inhalatorium

kwiecień – maj

pon – ndz: 10:00-18:00

czynny cały obiekt (tężnie + inhalatorium)

czerwiec – sierpień

po -ndz: 10:00-21:00

czynny cały obiekt (tężnie + inhalatorium)