Cała PolskaInne miejscaPoznań i okolice

Zamek w Rokosowie – gra terenowa wokół zamku

Ostatnio dość intensywnie zwiedzamy Wielkopolskę. Okazuje się, że mamy tu sporo zamków, pałaców i dworów. Niektóre z nich są zapomniane przez wszystkich, inne przeżywają swoje drugie życie. Jedną z takich wspaniałych budowli jest Zamek w Rokosowie.

Rokosowo, leży w gminie Poniec w powiecie gostyńskim. Znajduje się tu piękny zamek zbudowany w połowie XIX w. dla hr. Mycielskiego. Przez kilka następnych pokoleń Zamek w Rokosowie należał już jednak do rodziny Czartoryskich. Obecnie mieści się w nim Ośrodek Integracji Europejskiej, a także hotel.

Zamek w Rokosowie robi duże wrażenie. Nie jest udostępniany do zwiedzania, ale można wynająć tu pokój i przenocować w przepięknych zabytkowych murach.

My przyjechaliśmy tu nie tyko po to, by podziwiać ten przepiękny neogotycki budynek, przede wszystkim przyjechaliśmy po przygodę 🙂 . Chcecie dowiedzieć się jaką?

Otóż, wokół zamku rozpościera się 10 hektarowy park, który został zaprojektowany jako naturalny park krajobrazowy. Znajdują się w nim bardzo stare i cenne drzewa. Przyjemnie się spaceruje po alejkach parku, odkrywając coraz to nowe zakątki i zakamarki parku. I w tym właśnie parku można przeżyć ciekawą przygodę. Przygotowano tu bowiem ciekawą grę terenową.

Quest dotyczy historii zamku i rodzin, które w nim zamieszkiwały (Mycielskich i Czartoryskich). Tematem zabawy są zagadkowe fakty, które wydarzyły się w murach zamku. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy pobrać plik ze strony internetowej Zamku w Rokosowie i już można wyruszyć ku przygodzie.

Zabawa rozpoczyna się przed wejściem głównym do zamku. Następnie należy dokładnie czytać wskazówki podane w grze, podążać za nimi i odkrywać opisane miejsca oraz zgadywać hasła. Na końcu, po przejściu całej gry, otrzymujemy hasło-wskazówkę, gdzie należy szukać skarbu. Owym skarbem jest skrzynia z księgą wypraw i pieczątką, którą można odbić na karcie, jako dowód ukończenia Questu.

Zabawa jest naprawdę fajna i wcale nie jest prosta 😉 Należy bardzo dokładnie zapoznać się ze wskazówkami, bo inaczej nie dotrze się w odpowiednie miejsce. Czas przejścia gry to ok. 45 min. Jednak nam z Grzesiem zajęło to trochę dłużej. Jak wiadomo, z dzieckiem przygodę przeżywa się intensywniej, bo przecież ciekawy jest każdy wystający konar, każdy kamień, a ważny jest też odpoczynek i przerwa na przekąski 😉

Podczas naszych odwiedzin, Zamek w Rokosowie stał się siedzibą koloni prawdopodobnie z motywem Harrego Pottera (ależ zazdrościłam tym dzieciakom takiej przygody…). W związku z tym niestety na ten czas skrzynia skarbów została usunięta (schowana). Nie dane nam więc było, mimo poprawnego odgadnięcia hasła ukrycia skarbu, znalezienie go. Jednak otrzymaliśmy zapewnienie, że po wakacjach skarb wróci na swoje miejsce, więc koniecznie musimy przyjechać jeszcze raz, by go odszukać i tym samym oficjalnie zakończyć Quest 😀

Jednak zabawa na świeżym powietrzu, w tak pięknych okolicznościach, bardzo nam się podobała, mieliśmy z tego wielką radochę i uważam, że czas nie był stracony 🙂

Bardzo polecam to miejsce!

P.S. Oczywiście hasła Wam nie zdradzimy, a mamy potwierdzenie, że odgadliśmy je bezbłędnie 😉 Sami musicie wyruszyć ku przygodzie! 😀