Porady różneRodzina i wychowanietransport

Dziecko w taksówce

taxiCzy dziecko w taksówce jest bezpieczne? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Chcę poruszyć problem przewozu małych dzieci w taksówkach. Z tego co się zorientowałam, podobna sytuacja jest we wszystkich miastach naszego kraju. Ja skupię się dziś na moim mieście Poznaniu.

Na początek przypomnę przepisy obowiązujące w Polsce już od dziesięciu lat nakazujące przewożenie dzieci w samochodzie wyłącznie w specjalnym foteliku ochronnym.

Prawo na dzień 28.12.2013 stanowi, że:

1. Na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego dziecko w wieku do lat 12 może być przewożone jedynie w specjalnym foteliku ochronnym (art. 45 ust. 2 pkt. 5 u.p.o.r.d.)
2. Na pozostałych siedzeniach dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci (siedzisko, podwyższenie), odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. (art. 39 ust. 3 u.p.o.r.d.). Z powyższego wynika, że dziecko w wieku do lat 12 przekraczające 150 cm wzrostu może być przewożone bez wymaganego fotelika lub siedziska. Jednocześnie dziecko w wieku powyżej 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu nie musi być przewożone w foteliku.

Uwaga! Dnia 15.05.2015 roku weszły w życie zmiany dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. I tak:

• została zniesiona granica wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach, jednocześnie pozostał ogólny wymóg takiego przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu.

• dopuszcza się przewóz dzieci na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika, pod warunkiem, że przewożone dziecko mierzy co najmniej 135 cm i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Ustawodawca precyzuje dodatkowo, że wyjątek ten dotyczy wyłącznie sytuacji, kiedy dziecko nie mieści się w dostępnych fotelikach,

• dopuszcza się  przewóz trzeciego dziecka na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa, gdy dwoje dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Dziecko podróżujące bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata,

Co prawda, są od tego ustępstwa:

3. Stosowanie zasad określonych w pkt. 2 nie dotyczy przewozu dziecka:
• taksówką osobową
• pojazdem pogotowia ratunkowego
• Policji

No właśnie, taksówką… Jednak czy my, rodzice nie mamy prawa do tego, aby przewozić swoje dziecko bezpiecznie? Przecież taksówka jest takim samym pojazdem, który porusza się po tych samych drogach, co zwykły samochód osobowy. Tak samo może być uczestnikiem jakiegoś zdarzenia na drodze, np. stłuczki czy wypadku. Wówczas zdrowie i życie naszej pociechy może być zagrożone.

Uwaga! Absolutnie nie wolno przewozić dzieci na kolanach, ponieważ w przypadku kolizji na auto działają bardzo duże siły i nie będziemy w stanie utrzymać dziecka. Może ono wówczas wypaść z pojazdu przez szybę!

Czasami korzystamy z usług taksówki na całkiem długich trasach, przejeżdżając z jednego końca miasta na drugi. W tym czasie może się zdarzyć wiele. Dlatego też powinnyśmy dmuchać na zimne. Zwłaszcza, gdy warunki pogodowe nie stwarzają idealnych warunków do jazdy.

Obecnie jest czas, kiedy z usług taksówek korzystamy chętniej, niż w innych porach roku. Wiadomo – Sylwester, bale karnawałowe i inne imprezy, na których może nam się zdarzyć wypić „łyk” alkoholu. Pamiętajmy, że alkohol we krwi (w zależności od spożytej jego ilości) może się utrzymywać jeszcze przez kilkanaście godzin – czyli także na drugi dzień. Bezpieczniej zatem jest pojechać po naszą pociechę (odstawioną wcześniej pod dobrą opieką) właśnie taksówką.

Specjalnie dla Was zrobiłam rozeznanie wśród radio taxi w Poznaniu i zapytałam czy istnieje możliwość zamówienia taksówki z fotelikiem dla dziecka. Tematem tym zajmowałam się już wcześniej, w kwietniu br. (Z dzieckiem do taksówki), tym razem chciałam sprawdzić, czy od tego czasu coś się zmieniło.

Zadzwoniłam do 13 firm taksówkowych w Poznaniu. Niestety nie mam dobrych wiadomości. Nadal tylko jedna daje możliwość bezpiecznego przewozu małych dzieci w foteliku. To Multi Taxi Poznań 1-96-66 lub 61 832 22 21. Należy jednak skontaktować się z nimi wcześniej, podać wiek i wagę dziecka, a następnie umówić się na konkretny dzień, godzinę. Jeszcze tylko w Zrzeszeniu Transportu Prywatnego Radio Taxi 1-96-22 uzyskałam informację, że ewentualnie istnieje możliwość przewozu starszego dziecka w „podstawce”, ale nie ma pewności (przy zamawianiu można zapytać o dostępność na daną chwilę). Cała reszta korporacji taksówkowych nie ma takiej opcji.

A przecież nam, świadomym, odpowiedzialnym i rozważnym rodzicom, chodzi tylko (albo aż) o bezpieczeństwo naszego dziecka…

Obejrzyjcie, ku przestrodze:

Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

Dziecko na kolanach w samochodzie

Przewożenie dziecka bez fotelika

Przewożenie dziecka bez fotelika 2

Aktualizacja dn. 13.03.2015: Z tego, co udało mi się ustalić, na dzień dzisiejszy Multi Taxi Poznań 1-96-66 wprowadziło dodatkową opłatę (15 zł) za udostępnienie fotelika dla dziecka.